Naspäť

Vrátenie dane z USA - aké mám možnosti?

Ak ste boli v USA, s veľkou pravdepodobnosťou ste platili aj dane (federálne, štátne a možno aj lokálne). Aké máte teda možnosti na ich vrátenie? Môžete si vyplniť daňové priznanie v USA aj samostatne?

Asi ste už dostali veľa reklamných emailov od rôznych spoločností, ktoré vám ponúkajú ich „tax back services“. V zásade máte iba 3 možnosti, ako podať daňové priznanie v USA a nižšie píšem podrobnosti o každej z nich:

1. Vyplniť si daňové priznanie cez online web stránky (TurboTax, Sprintax, Olt.com, TaxSlayer a iné), 
2. Využiť služby profesionálnej agentúry (link na zľavnenú cenu TU),
3. Vyplniť si daňové priznanie samostatne (jednoduchý návod TU).

Pre požiadanie o vrátenie dane budete potrebovať minimálne:

 • W2 form od vašich zamestnávateľov z USA (je to niečo ako ročné zúčtovanie príjmov na Slovensku) resp. aspoň poslednú výplatnú pásku (payslip);
 • SSN (social security number).

Poďme si teda zhrnúť výhody a nevýhody hore uvedených 3 možností, ako požiadať o vrátenie dane:

1. Vyplníte si daňové priznanie cez online web stránky

A) TurboTax

Turbotax (klikni TU) je určený len pre US rezidentov, čo vy na 99 % nie ste. Ako to viem? Tak schválne - vypočítaj nasledovnú rovnicu (počet dní, ktoré ste strávili v USA v roku 2019 + počet dní, ktoré ste boli v USA v 2018 krát 0,333 + počet dní, ktoré ste boli v USA v 2017 krát 0,167). Vyšlo vám menej ako 183? Áno, považujete sa za NErezidentov :-)

Keďže ste nerezident, TurboTax nepoužívajte. Ak by ste to predsalen chceli risknúť, môže sa stať toto:

 • svoje daňové priznanie podáte nelegálne, "obrali" ste strýčka Sama o jeho peniaze, čo je federálny zločin, ktorý podľa viacerých právnikov nemá premlčaciu dobu (aj keď ruku na srdce, hádam vás nikto nebude naháňať v 60-ke, aby ste vrátili dane a zaplatil pokutu+penále, ale najbližšich 5-10 rokov sa to stať môže ...),
 • štandardne vám budú chodiť výzvy na doplatenie Medicare a Social Security (keďže ste vyplnil daňové priznanie ako rezident) a toto mám potvrdené od viacerých študentov, 
 • do 5-10 rokov vám môže prísť žiadosť o vrátenie nelegálneho refundu, pokuta a taktiež penále.

Každopádne veľká pochvala pre TurboTax - táto webová appka je fakt vymakaná a vyplňovanie (ak by som bol US rezident) by bolo jednoduché ... ale keby bolo keby, nebol by Trump a nezrušil by nezdaniteľnú čiastku od roku 2018.  

B) Sprintax

Sprintax (klikni TU) ponúka aj možnosť vyplniť daňové priznanie pre nerezidentov.

Prečo by som si NEvyplnil daňové priznanie cez Sprintax? Sumár nevýhod:

 • vysoký poplatok za vyplnenie federálneho aj štátneho daňového priznania (ku dňu 9.2.2019 to bolo 61,9 USD a teda 35,95 USD za federálne a 25,95 USD za vyplnenie štátneho daňového priznania),
 • za vyplnenie daňového priznania zodpovedáte vy (nerozumeli ste niektorej otázke a zle ste na ňu odpovedali - sorry man, your fault),
 • niektoré štáty nepodporujú elektronické zasielanie nerezidentských daňových priznaní a budete ich musieť prácne vytlačiť a odoslať do USA poštou tak či tak vlastnoručne (money money money ...),
 • ak vám výjde nedoplatok, musíte ho uhradiť a doriešiť priamo vy (nie je to zložité, ale je to práca navyše a nečakajte extra podrobný návod a help-desk v slovenčine).

Výhody Sprintax:

 • daňové priznanie posielate do USA vo svojom mene (nedávate plnú moc niekomu inému) a teda prípadný tax refund budete mať u seba rýchlejšie. Rovnako všetky daňové dokumenty ostávajú iba u vás a teda ich nikto /čisto teoreticky/ nemože zneužiť.

C) OLT

OLT online taxes (klikni TU) je online služba, pomocou ktorej si viete vyplniť daňové priznanie online aj ako nerezident. Ak by som sa rozhodol, že na vyplnenie daňových priznaní využijem nejakú online webovú app-ku, asi by som to robil cez OLT

Výhody:

 • ak chcete vyplniť iba federálne daňové priznanie, tak je to zdarma (federálne aj štátne daňové priznanie by mali stáť cca 10 USD spolu),
 • všetko vyplňujete vo svojom mene a teda celý proces vrátenia dane je rýchlejší ako v prípade, keby vám to robí spoločnosť, ktorej podpisujete nejakú formu plnej moci.

Nevýhody:

 • nevýhody sú v podstate totožné ako pri Sprintax vyššie (za vyplnenie priznania a všetky údaje zodpovedáte vy, budete musieť posielať poštu do USA, prípadná úhrada nedoplatku je na vás bez podrobných inštrukcií kde a ako a samozrejme nečakajte support v slovensko jazyku). Pozrite vyššie nevýhody opísané pri možnosti Sprintax.

D) TaxSlayer 

TaxSlayer (klikni TU) je určený len pre US rezidentov, čo vy na 99 % nie ste (TaxSlayer customer service mi potvrdil, že "Unfortunately, our program does not support non-resident forms". Keďže ste nerezident, TaxSlayer nepoužívajte. Pre viac info, prečo NEvypĺňať daňové priznanie ako rezident, pozrite vyššie bod A) TruboTax. 

Ak ste našli aj iný online nástroj/návod, ktorému som sa tu nevenoval, kľudne mi o ňom napíšte na matus@premieraquatics.sk a doplním výhody/nevýhody.

2. Využijete služby profesionálnej agentúry

Pokiaľ plánujete využiť služby profesionálnej agentúry, tak ich existuje viacero (TaxBack, Dendax, ProTax Refund, Tj-Legal, Rt-Tax a pod.). Z mojej strany vám môžem odporúčať spoločnosť TaxWizard International s.r.o. 

Asi sa pýtate, prečo TaxWizard International s.r.o.? Tak tu je v skratke niekoľko dôvodov:

 • Daňové priznania vyplňujú 100% legálnou formou (a teda o pár rokov vám nepríde dopis z IRS so žiadosťou o vrátenie refundu + pokuta + penále). Napr. Rt-Tax vám vypočíta bombastický refund, škoda že nie úplne podľa pravidiel IRS ... :-) Takže naozaj pozor.
 • Ak využijete TENTO LINK (kliknite TU), budete mať poplatok za vyplnenie federálneho, štátneho a prípadne aj lokálneho daňového priznania iba 60 eur. Ak potrebujete vyplniť iba federálne daňové priznanie, poplatok je nižší.
 • Referencie na Michala (zakladateľa TaxWizard, s ktorým sa poznám) sú len pozitívne a Michal sa J1 daňovým priznania venuje už niekoľko rokov.
 • Spoločnosti TaxWizard nepodpisujete plnú moc - vyplnia vám daňové priznanie, ale do USA si ho posielate samostatne (áno, je to možno viac práce navyše a zaplatíte poštovné cca 2,60 eur, ale prípadný refund budete mať u seba skôr a nestane sa, že 2 roky sa nebudete vedieť dopátrať k informáciam o svojich daniach ... lebo plná moc).

Takže ak nechcete strácať čas s vyplňovaním daňových priznaní, odporúčam TaxWizard International s.r.o. - nezabudnite, iba ak sa zaregistrujete cez TENTO LINK, za vyplnenie daňových priznaní zaplatíte iba 60 eur. Bez použitia tohto linku je poplatok vyšší.

Ostatné agentúry ponúkajú rovnaké služby za omnoho vyššiu cenu alebo im podpisujete plnú moc, čo na základe viacerých negatívnych skúseností z minulosti radšej neodporúčam. A rovnako, ak vám niekto vypočíta bombastický refund, tak "think twice" (pre viac info čítaj vyššie celý tento článok).

3. Vyplníte si americké daňové priznania samostatne:

Nie je to žiadna veda a povedzme si úprimne, ten pocit "dokázal som to" naozaj stojí za to! Na TEJTO stránke nájdete jednoduchý a hlavne ZDARMA návod, ako si vyplniť federálne daňové priznanie. Rovnako tam nájdete aj zoznam štátov a názvy formulárov, ktoré treba vyplniť, ak chcete požiadať aj o vrátenie štátnych daní. 

Začnime výhodami samostatného vyplnenia:

 • Neplatíte poplatky za vyplnenie daňových priznaní (ale stále počítajte s nákladmi na poštovné, lebo daňové priznania treba do USA fyzicky odoslať),
 • Daňové priznanie máte plne pod kontrolou (a super pocit navyše, že ste to zvládli).

Nevýhod je tiež niekoľko:

 • daňové priznania (federálne + štátne) môžete vyplniť nesprávne a strávite s tým naozaj dosť času (špeciálne pri štátnom daňovom priznaní),
 • neexistuje jednoduchý "step-by-step" návod na vyplnenie štátnych daňových priznaní (ak ste platili štátne dane, bola by škoda ich nezískať naspäť),
 • nevyhnete sa poštovým poplatkom do USA (cca 3 eurá) a častokrát ani poplatkom za preplatenie šekov na Slovensku (cca 10 eur za každý jeden šek) - samozrejme, ak máte preplatok,
 • komunikovať s americkými úradmi v prípade nejasností musíte vy a nikto vám nepodá pomocnú ruku, úhrady nedoplatku a jednoducho akúkoľvek komunikáciu s US daňovým úradom musíte zvládnuť samostatne.

Najväčším rizikom pre vás ale je, že spravíte niekde chybu (najmä pri štátnom daňovom priznaní), čo v lepšom prípade znamená, že vám daňové priznanie vrátia na dopracovanie. V horšom prípade vám americký daňový úrad natvrdo udelí pokutu. 

Príkladom, čo sa môže stať, je Michal Adamík:
Na základe chybne vyplneného daňového priznania mi bola udelená pokuta vo výške 158 USD, a zároveň mi bol naúčtovaný úrok z omeškania vo výške 56,67 USD. Zároveň som musel vrátiť 793 USD, ktoré som si nesprávne nárokoval.

V Michalovom daňovom priznaní bola nesprávne využitá položka 10.000 USD zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR a daňový úrad Michala kontaktoval až po 2 rokoch od obdržania refundácie daní z USA. Medzi WAT študentmi je rozšírený online návod na vyplnenie federálneho daňového priznania z USA, kde sa odporúča využitie nelegálej položky 10000 USD z Double Tax Treaty medzi USA a SR.

Využitie sumy 10000 USD (paragraf 21 odsek 3 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR), ktorá je určená len pre programy Intership/Trainee, je nelegálne a jej využitím riskujete, že vám vrátenie dane môže byť zamietnuté resp. v budúcnosti môže od vás US daňový úrad vyžiadať vrátenie neoprávanej časti refundácie + pokutu + penále/úrok, tak ako od Michala. 

Príjmy z USA a slovenské daňové priznanie

Mnoho študentov sa nás taktiež pýta, či si majú priznať príjem z USA aj v slovenskom daňovom priznaní, alebo či vôbec majú podávať daňové priznanie aj na Slovensku? Odpoveď je jednoduchá – ÁNO! Pokiaľ vaše príjmy (z celého sveta – teda aj z USA) presiahli cca 1900 eur (pre rok 2019 to je presne suma 1968,68 eur), musíte podať daňové priznanie na Slovensku. Nemusíte sa ale obávať, vaše príjmy z USA iba do daňového priznania uvediete a nebudete z nich platiť žiadnu daň navyše - môžete využiť tzv. metódu vyňatia z príjmov. Viac informácii nájdete napr. TU, TU alebo trochu starší článok TU (avšak v prevažnej väčšine stále aktuálny a jednoducho vysvetlený).

Držím palce pri rozhodovaní,
Ing. Matúš Grega, PhD. 
Director of SK/CZ recruiting for Premier Aquatics