FAQ

V pracovnej zmluve máš garantovaných 45 až 55 hodín za týždeň. Mzda je minimálne $14 na hodinu a nadčas (všetko nad 40 hodín za týždeň) je platený minimálne $21 na hodinu. Pre letnú sezónu 2024 vieš získať bonusy vo výške až $1 900 (detailné info nájdeš v našich pracovných podmienkach). Zvyšné podmienky pracovnej zmluvy ti nebudeme opisovať, jednoducho si stiahni kompletný popis priamo tu. Zároveň každému nášmu plavčíkovi (bez ohľadu na dátum príchodu do USA) preplatíme na konci leta polovicu nákladov na kurz plavčíka $150 (stačí to v práci "vydržať" do 2.9.2024, iná podmienka alebo háčik tam nie je). Plavčícky kurz tak máš u nás len za $150 (pre viac info poplatky).

Áno, čítaš správne. Bonus má nasledovné pravidlá

  • $750 dostaneš v prvej plnej výplate po prílete do USA (bez ohľadu na dátum príchodu),
  • $500 dostaneš na konci leta (v poslednej výplate cca koncom septembra, podmienka pracovať do 2.9.2024 /vrátane 2.9./ a nemať warning za závažné porušenie pracovnej disciplíny)
  • $150 dostaneš na konci leta (v poslednej výplate cca koncom septembra, podmienka pracovať do 2.9.2024 /vrátane 2.9./), ak si s nami absolvoval kurz plavčíka v danom roku a platil si za neho,
  • úplny TOP TOP je, že Ti ponúkame ďalších $500, ktoré môžeš využiť už teraz na preplatenie časti nákladov na programový poplatok v agentúre Smaller Earth (pre tento bonus je ale potrebné, aby si nám sľúbil, že do USA /na letisko IAD alebo DCA/ priletíš najneskôr do 24.5.2024).

Naozaj to nie je žiadny lacný marketingový ťah - za leto 2023, kedy sme vyplácali o rovnaký bonus ($750 + $500 USD a taktiež sme preplácali v z poplatkov v agentúre pre študentov s príchodom na začiatok sezóny), bol tento bonus vyplatený všetkým plavčíkom zo Slovenska a Česka, ktorí splnili vtedajšie podmienky. 

Za 12 rokov, čo spolupracujeme so zamestnávateľom Premier Aquatics, sme sa nestretli s takoutou situáciou. Každý plavčík mal v priemere minimálne toľko hodín za týždeň, koľko je garantované v pracovnej zmluve. Krátkodobo sa môže stať, že počet hodín je nižší (zatvorené bazény kvôli zlému počasiu a pod.), ale nižší počet hodín sa vykompenzuje vyšším počtom hodín neskôr. Spravidla najnižší počet hodín býva od 10. júna do polovice júla a najviac hodín je prvé dva týždne od otvorenia bazénov a ku koncu leta - mesiace august a september. Americkí plavčíci zvyknú pred začiatkom školy (koniec augusta) cestovať, a teda v auguste už pracovať nechcú.

Vzhľadom na to, že ide o program vlády USA s názvom Work and Travel USA, pracovať v USA môžu len študenti denného štúdia na vysokej škole (aj piataci resp. po poslednom ročníku na VŠ a dokonca je možné vycestovať aj v medziročníku za špecifických podmienok). Pracovať budeš ako bazénový plavčík (niektoré bazény nie sú hlbšie ako 1,5 metra), čiže nemusíš byť profesionálny plavec. Aj napriek tomu očakávame, že zaplávaš 3 x 100 metrov a máš lepšie základy angličtiny (ak sa učíš angličtinu prvý mesiac, môže to byť problém, pre viac info nás neváhaj kontaktovať a bezplatne ťa otestujeme a povieme ti, aké máš šance na úspech).

V USA budeš pracovať v okolí hlavného mesta Washington, D.C (v okruhu max 100 km od D.C.). Presnú adresu sa dozvieš po prílete do USA, ale pred odletom ti s radosťou povieme (na vyžiadanie), na ktorý apartmán a do ktorej lokality si pridelený(á). Budeš pracovať vo firme Premier Aquatics Inc. Pohovor so zamestnávateľom absolvuješ ešte pred odletom do USA, na Slovensku, a tak sa ho môžeš spýtať akékoľvek otázky.

Áno, nie je s tým žiadny problém. Treba si uvedomiť, že väčšina tvojej práce bude predchádzanie úrazom a nejde o prácu „Baywatch“, kde by si niekoho zachraňoval každý deň, pretože budeš pracovať ako plavčík na bazéne (nie oceáne). Niekedy je táto pozícia dokonca vhodnejšia pre dievčatá. Každý rok s nami vycestuje do USA približne rovnaký počet dievčat ako chlapcov.

Ideálny prílet do USA je do 24. mája 2024. Máme v ponuke aj pozície s neskorším príchodom, ale ich počet je výrazne limitovaný. Pracovať v USA je potrebné do 2. septembra 2024 (vrátane).

Určite áno! Vieme ti zabezpečiť ubytovanie s partnerom/kamarátom na rovnakom apartmáne, samostatnú izbu pre pár však garantovať nevieme (aj keď niekedy sa to podarí vybaviť). Ak vás je viac, kontaktujte nás a vybavíme vám, aby ste bývali spolu resp. v rovnakej lokalite

Prosím pozri pracovné podmienky na našom webe - máme to detailne a hlavne prehľadne rozpísané :-) Ak by si mal akékoľvek otázky, neváhaj nás kontaktovať. Nezabudni, že u nás sa môžeš aj bezplatne a nezáväzne registrovať a my Ti zavoláme. Easy.

Ako účastník programu Work and Travel dostaneš víza J1, ktoré ti umožňujú pracovať až 17 týždňov + 4 týždne cestovať. Teda po 2. septembri budeš 2 až 4 týždne cestovať po USA a spoznávať krásy prírody a ruch veľkomiest. Na Slovensko je potrebné sa vrátiť najneskôr 1 deň pred začiatkom výučby na tvojej škole.

Áno, budeš bývať v apartmánoch spoločnosti Premier Aquatics Inc, nie ďalej ako 6 míľ od svojho bazéna. Cena za ubytovanie je v priemere $135 na týždeň na osobu (presnú sumu za ubytovanie nájdeš v pracovných podmienkach TU - priemerná cena $135 na osobu na týždeň ti výjde, pokiaľ odpracuješ celé leto). Apartmány sú pripravené na bývanie – sú vybavené posteľou (nie nafukovací matrac), kuchynským zariadením, stolom, stoličkami atď (pozri TOTO video a uvidíš, ako môže vyzerať aj tvoj apartmán budúce leto). Jediné, čo si v USA musíš kúpiť je plachta, perina a vankúš. V štandardnom apartmáne s dvomi izbami a obývačkou bývajú maximálne šiesti plavčíci (sú teda rozdelení 3+3 na jednotlivé izby). Ak ide o apartmány s 3 samostatnými izbami a spoločnou obývačkou, plavčíkov tam môže byť 8 (teda 3+3+2). Samozrejme každý apartmán má kuchyňu spolu so základným vybavením (chladnička, sporák, rúra na pečenie, taniere, poháre, príbory, panvica, hrnce a pod.). Ide o základné vybavenie, ktoré zamestnávateľ prenajíma na leto od externej firmy, preto nečakaj tefal panvicu a medené dizajnové hrnce :-) Každopádne, ak ti niečo na apartmáne z vyššie uvedeného bude chýbať, treba nám dať vedieť a obratom zamestnávateľ dokúpi/donesie. Počas pre-season (pred 24.5.2024) a počas post-season (po 2.9.2024) máš ubytko úplne zdarma - jediná podmienka je byť k dispozícii pracovať (za prácu dostávaš samozrejme štandardnú hodinovú mzdu).

Ak priletíš do Washingtonu (IAD - Dulles Airport alebo DCA - Ronald Reagan Airport), tak ťa bezplatne vyzdvihne šofér z firmy Premier Aquatics Inc.

Príprava na kurz sa bude konať v Banskej Štiavnici alebo Bratislave (podľa dostupnosti bazéna, preferovaná je Banská Štiavnica) približne počas februára-apríla 2024. Po absolvovaní prípravy na kurz plavčíka ti garantujeme, že zvládneš preskúšanie v USA a získaš tak potrebné certifikáty. Počas prípravy na kurz ti zabezpečíme lifeguard manuál, píšťaľku, CPR masku, červenú lifeguard mikinu, vstup na bazén - uzavretý len pre účastníkov prípravy, pool operator informácie a malé prekvapenie. Príprava sa koná štandardne v dňoch štvrtok (začiatok po 15:00) až nedeľa. Na Slovensku budeme mať minimálne 1 termín prípravy na kurz plavčíka a v prípade potreby otvoríme aj ďalšie termíny. Okrem toho máme v Európe (mimo SR) minimálne ďaľšie 3-4 termíny.

Poplatok za kurz plavčíka je potrebné uhradiť pred začiatkom prípravy na kurz plavčíka, a na konci leta prepláca zamestnávateľ $150 každému nášmu študentovi vo forme dodatočného bonusu.

Pool operator je špeciálny certifikát, ktorý ťa oprávňuje pracovať s bazénovou chémiou a filtračným systémom. Existuje mnoho druhov pool operator certifikátov – v praxi každý americký „county“ (niečo ako náš kraj) uznáva iný certifikát pool operatora. Tento certifikát stojí $75 a má platnosť 3 roky, ale Premier Aquatics ti náklady na získanie tohto certifikátu zaplatí v plnej výške! Pred odletom do USA dostaneš všetky učebné materiály potrebné na zvládnutie tohto testu. Zatiaľ všetci plavčíci skúšky na tento certifikát zvládli, takže žiadny stres. Ak by si ho ale predsalen nezvládol(la), budeš mať druhý pokus, ktorý si ale zaplatíš už ty sám/sama (75 USD) ...

Ak vieš prísť do USA do 24.5.2024 (a využiť tak $500 bonus na preplatenie časti programového poplatku v agentúre Smaller Earth) je potrebné počítať s počiatočnými nákladmi cca 1 500 eur (kurz plavčíka, ubytovanie a strava na príprave na kurz plavčíka, programový poplatok v agentúre a poistenie, letenka a víza). Ak vieš prísť do USA neskôr, počiatočné náklady budeš mať niekde okolo 2000 eur.

Detailný prehľad poplatkov nájdeš v sekcií POPLATKY a spočítaj si to sám/sama :-)

K tejto sume je potrebné pripočítať aj vreckové na prvé 3 týždne (odporúčame aspoň $500). Konečná výška poplatkov dosť závisí aj od ceny letenky, v našich prepočtoch vyššie sme počítali s cenou 500-700 eur (ale môže to byť menej aj viac - pozri si aktuálnu cenu leteniek do Washingtonu DC /IAD alebo DCA letisko/ napríklad na Pelikánovi). Pre plavčíkov sme na leto 2024 pripravili bonusy až do výšky $1900, takže podstatnú časť nákladov na vycestovanie si môžeš "vykryť" týmito bonusmi. Pre viac info pozri naše pracovné podmienky.

Odvody (či už zdravotné alebo sociálne) platiť nebudeš. Daň (federálna a štátna) ti bude strhávaná z tvojej výplaty (približne vo výške 10-12 %, v závislosti od toho, koľko zarobíš). Časť zaplatených daní však dostaneš naspäť - síce to trvá (niekdy aj viac ako 12 mesiacov), ale o to väčšie prekvapenie keď Ti uncle Sam pošle pár dolárov naspäť! Viac o vrátení zaplatených daní z USA nájdeš tu - možnosti vrátenia dane z USA.

Určite to možné je! Premier Aquatics má niekoľko bazénov otvorených aj počas septembra. Toto všetko však už treba riešiť v USA s tvojim supervízorom, ktorý ti poskytne viac informácii o počte otvorených bazénov v jeho regióne. Výhodou je, že ak sa rozhodneš pracovať dlhšie (po 2. septembri 2024), za ubytovanie už nič navyše nedoplácaš - za ubytko platíš jednotnú sumu na celé leto (pozri pracovné podmienky TU) – a teda zarábaš pekné peniaze navyše.