Časté otázky

V pracovnej zmluve máš garantovaných 45 až 55 hodín za týždeň. Mzda je minimálne 10 USD na hodinu a nadčas (všetko nad 40 hodín za týždeň) je platený minimálne 15 USD na hodinu. Pokiaľ prídeš do USA na začiatok sezóny - teda do 24.5.2019 - a odpracuješ celé leto, zamestnávateľ ti vyplatí bonus 500 USD. Zvyšné podmienky pracovnej zmluvy ti nebudeme opisovať, jednoducho si stiahni kompletný popis priamo tu (toto je popis priamo od zamestnávateľa Premier Aquatics Inc).

Áno, čítaš správne. Pre zamestnávateľa je veľmi dôležité, aby plavčíci prišli do USA do 24.5.2019, pretože už 25.5. sa otvárajú bazény. Pokiaľ teda odpracuješ celé leto (24.5. až 2.9.) a nebudeš mať warning, ktorý môžeš dostať za závažné porušenie pracovnej disciplíny (zaspíš v práci, budeš sa hrať na notebook-u /čo je zakázané/ a pod.) dostaneš po skončení leta 500 USD . Za leto 2018 bol bonus vyplatený viac ako 97 % plavčíkom, takže ak budeš robiť to, čo máš, o svoj bonus sa obávať nemusíš.

Za 7 rokov, čo spolupracujeme so zamestnávateľom Premier Aquatics, sme sa nestretli s takoutou situáciou. Každý plavčík mal v priemere minimálne toľko hodín za týždeň, koľko je garantované v pracovnej zmluve. Krátkodobo sa môže stať, že počet hodín je nižší (zatvorené bazény kvôli zlému počasiu a pod.), ale nižší počet hodín sa vykompenzuje vyšším počtom hodín neskôr. Spravidla najnižší počet hodín býva od 10. júna do polovice júla a najviac hodín je ku koncu leta - mesiace august a september. Americkí plavčíci zvyknú pred začiatkom školy (koniec augusta) cestovať, a teda v auguste už pracovať nechcú.

Vzhľadom na to, že ide o program vlády USA s názvom Work and Travel USA, pracovať v USA môžu len študenti denného štúdia na vysokej škole (aj piataci resp. po poslednom ročníku na VŠ). Pracovať budeš ako bazénový plavčík (niektoré bazény nie sú hlbšie ako 1,5 metra), čiže nemusíš byť profesionálny plavec. Aj napriek tomu očakávame, že zaplávaš 3 x 100 metrov a máš lepšie základy angličtiny (ak sa učíš angličtinu prvý mesiac, môže to byť problém, pre viac info nás neváhaj kontaktovať a bezplatne ťa otestujeme a povieme ti, aké máš šance na úspech).

V USA budeš pracovať v okolí hlavného mesta Washington, D.C (v okruhu max 100 km od D.C.). Presnú adresu sa dozvieš po prílete do USA. Budeš pracovať vo firme Premier Aquatics Inc. Pohovor absolvuješ pred kurzom plavčíka priamo so zamestnávateľom (face to face) na Slovensku.

Áno, nie je s tým žiadny problém. Treba si uvedomiť, že väčšina tvojej práce bude predchádzanie úrazom a nejde o prácu „Baywatch“, kde by si niekoho zachraňoval každý deň. Niekedy je táto pozícia dokonca vhodnejšia pre dievčatá. Každý rok s nami vycestuje do USA približne rovnaký počet dievčat ako chlapcov.

Ideálny prílet do USA je do 24.05.2019, pretože stihneš otvorenie bazénov a získaš bonus 500 USD, môžeš mať preplatený kurz plavčíka až do výšky 100 % (pre viac info klikni TU) a taktiež dostaneš zdarma uniformu v hodnote 75 USD. Máme v ponuke aj pozície s neskorším príchodom ako 24.5.2019, ale ich počet je obmedzený. Pracovať v USA je potrebné do 02.09.2019 (vrátane).

Určite áno! Vieme ti zabezpečiť ubytovanie s partnerom/kamarátom na rovnakom apartmáne, samostatnú izbu pre pár však garantovať nevieme (aj keď niekedy sa to podarí vybaviť). Ak vás je viac, kontaktujte nás a vybavíme vám, aby ste bývali spolu resp. v rovnakej lokalite. Taktiež pre skupiny 4 a viac kamarátov vieme v CKM vybaviť skupinovú zľavu.

Ako plavčík budeš zarábať minimálne 10 USD na hodinu. Ak odrobíš viac ako 40 hodín za týždeň, za každú hodinu navyše dostaneš až 15 USD na hodinu (1,5 násobok normálnej mzdy), pričom priemerne sa pracuje 45 až 55 hodín za týždeň. Ak budeš pracovať od 24.05. do 02.09. dostaneš uniformu plavčíka v hodnote 75 USD úplne zdarma, získaš nárok na bonus 500 USD, ktorí ti zamestnávateľ vyplatí po skončení leta a kurz plavčíka ti zamestnávateľ preplatí až do výšky 100 % !

Ako účastník programu Work and Travel dostaneš víza J1, ktoré ti umožňujú pracovať až 17 týždňov + 4 týždne cestovať. Teda po 2. septembri budeš 2 až 4 týždne cestovať po USA a spoznávať krásy prírody a ruch veľkomiest. Na Slovensko je potrebné sa vrátiť najneskôr 1 deň pred začiatkom výučby na tvojej škole.

Áno, budeš bývať v apartmánoch spoločnosti Premier Aquatics Inc, nie ďalej ako 6 míľ od svojho bazéna. Cena za ubytovanie je 1440 USD na osobu za celé leto --> ak do USA prídeš 15.6.2019 a neskôr. Ak prídeš do USA skôr ako 15.6.2019, za apartmán zaplatíš 1800 USD (cena za osobu na celé leto) - poplatok za ubytovanie sa ti bude postupne strhávať z tvojej výplaty v USA a nič neplatíš dopredu. Apartmány sú pripravené na bývanie – sú vybavené posteľou (nie nafukovací matrac), kuchynským zariadením, stolom, stoličkami atď (pozri TOTO video a uvidíš, ako môže vyzerať aj tvoj apartmán budúce leto). Jediné, čo si v USA musíš kúpiť je plachta, perina a vankúš. V štandardnom apartmáne s dvomi izbami a obývačkou bývajú maximálne šiesti plavčíci (sú teda rozdelení 3+3 na jednotlivé izby). Ak ide o apartmány s 3 samostatnými izbami a spoločnou obývačkou, plavčíkov tam môže byť 8 (teda 3+3+2). Samozrejme každý apartmán má kuchyňu spolu so základným vybavením (chladnička, sporák, rúra na pečenie, taniere, poháre, príbory, panvica, hrnce a pod.). Ide o základné vybavenie, ktoré zamestnávateľ prenajíma na leto od externej firmy, preto nečakaj tefal panvicu) :-). Každopádne ak ti niečo na apartmáne z vyššie uvedeného bude chýbať, treba nám dať vedieť a obratom zamestnávateľ dokúpi. Pokiaľ teda odpracuješ celé leto (24.5. až 2.9.) v priemere za týždeň zaplatíš maximálne 120 USD (1800 USD deleno 15 týždňov). Ak ostaneš pracovať dlhšie, priemerná cena za týždňový nájom bude nižšia. Ak by si mohol vycestovať až 15.6. a pracovať budeš do 2.9., tak priemerne za apartmán zaplatíš taktiež 120 USD na týždeň (1440 USD deleno 12 týždňov). Opäť platí, že ak ostaneš pracovať dlhšie, priemerná cena za apartmán sa ti tým zníži, pretože platíš fixnú cenu nájmu na celé leto (pozor, ale nič neplatíš vopred - poplatok za ubytovanie sa ti postupne strháva až v USA z tvojej výplaty).

Ak priletíš do Washingtonu (IAD - Dulles Airport alebo DCA - Ronald Reagan Airport), tak ťa bezplatne vyzdvihne šofér z firmy Premier Aquatics Inc.

Kurz plavčíka sa bude konať v Banskej Štiavnici v mesiacoch január až marec a v Brne. Pre aktuálne voľné termíny kurzov plavčíka pozri TU. Ak prídeš do USA do 24.5.2019, tak poplatok za kurz plavčíka ti vo výške 100 % preplatí zamestnávateľ (viac info TU). V cene kurzu je zahrnuty lifeguard manuál, píšťaľka, CPR maska, lifeguard mikina, vstup na bazén - uzavretý len pre účastníkov kurzu, pool operator informácie a malé prekvapenie. Kurz bude prebiehať v dňoch štvrtok (začiatok po 15:00) až nedeľa. Budeme mať 3 kurzy plavčíka (začiatok januára, koniec februára a koniec marca). Viac info TU.

Pool operator je špeciálny certifikát, ktorý ťa oprávňuje pracovať s bazénovou chémiou a filtračným systémom. Existuje mnoho druhov pool operator certifikátov – v praxi každý americký „county“ (niečo ako náš kraj) uznáva iný certifikát pool operatora. Tento certifikát stojí 75 USD a má platnosť 3 roky, ale Premier Aquatics ti náklady na získanie tohto certifikátu zaplatí v plnej výške!. Pred odletom do USA dostaneš všetky učebné materiály potrebné na zvládnutie tohto testu. Zatiaľ všetci plavčíci skúšky na tento certifikát zvládli, takže žiadny stres. Ak by si ho ale predsalen nezvládol(la), budeš mať druhý pokus, ktorý si ale zaplatíš už ty sám/sama (75 USD) ...

Aby si mohol vycestovať do USA, je potrebné počítať s počiatočnými nákladmi aspoň 1300 eur (kurz plavčíka, poplatok za vystavenie pracovného povolenia v CKM, letenka, víza a poistenie). K tejto sume je potrebné pripočítať aj vreckové na prvé 3 týždne (odporúčame aspoň 500 USD). Cena však závisí od mnohých faktorov: za koľko si kúpiš letenku, aký bude aktuálny výmenný kurz EUR/USD, kedy sa zaregistruješ v CKM a pod. Za minulé leto sa vrátili náklady na vycestovanie do USA všetkým našim plavčíkom – ak vieš teda rozumne hospodáriť s peniazmi, párty na štýl Great Gatsby nebudeš navštevovať každý večer a neplánuješ vykúpiť Apple Store, mal by si byť v pohode.

Odvody (či už zdravotné alebo iné) platiť nebudeš. Daň (federálna a štátna) ti bude strhávaná z tvojej výplaty (približne vo výške 10-12 %, v závislosti od toho koľko zarobíš). Časť zaplatených daní však dostaneš naspäť v marci nasledujúceho roka po lete, v ktorom si bol v USA! Viac o vrátení zaplatených daní z USA nájdeš tu - možnosti vrátenia dane z USA.

Určite to možné je! Premier Aquatics má niekoľko bazénov otvorených aj počas septembra. Toto všetko však už treba riešiť v USA s tvojim supervízorom, ktorý ti poskytne viac informácii o počte otvorených bazénov v jeho regióne. Výhodou je, že ak sa rozhodneš pracovať dlhšie (po 2.9.2019), za ubytovanie už nič navyše nedoplácaš - apartmán máš zaplatený na celé leto – a teda zarábaš pekné peniaze navyše. Viac info v pracovných podmienkach od zamestnávateľa.