FAQ

V pracovnej zmluve máš garantovaných 45 až 55 hodín za týždeň. Mzda je minimálne 12 USD na hodinu a nadčas (všetko nad 40 hodín za týždeň) je platený minimálne 18 USD na hodinu. Pokiaľ zostaneš pracovať do konca leta (teda do 5. septembra 2022), zamestnávateľ ti vyplatí bonus 1 250 USD, z ktorého vieš už teraz využiť 500 USD na zníženie poplatkov na vycestovanie. Zvyšné podmienky pracovnej zmluvy ti nebudeme opisovať, jednoducho si stiahni kompletný popis priamo tu. Zároveň každému nášmu plavčíkovi (bez ohľadu na dátum príchodu do USA) preplatíme na konci leta celý poplatok (150 USD) za kurz plavčíka. Plavčícky kurz tak máš u nás úplne ZADARMO (pre viac info poplatky).

Áno, čítaš správne. Po dvoch rokoch, kedy sa do USA nedalo vycestovať kvôli COVID-19, chceme motivovať študentov, aby s nami vycestovali do USA a užili si leto. Preto dostaneš bonus 1 250 USD bez ohľadu na to, kedy do USA pricestuješ - jedinou podmienkou je pracovať do 5. septembra 2022 (vrátane) a nemať warning (ktorý môžeš "získať" za závažné porušenie pracovných povinností). Naozaj to nie je žiadny lacný marketingový ťah - za leto 2019, kedy sme začali vyplácať o niečo nižší bonus (500 USD) prvýkrát, bol tento bonus vyplatený všetkým plavčíkom zo Slovenska a Česka, ktorí splnili vtedajšie podmienky (práca počas celého leta). 

A čo je úplne pecka, tak časť tohto bonusu (500 USD) môžeš využiť už teraz na preplatenie nákladov v agentúre Smaller Earth, stačí nám tvoj prísľub, že v USA budeš pracovať do 5. septembra 2022.

Za 10 rokov, čo spolupracujeme so zamestnávateľom Premier Aquatics, sme sa nestretli s takoutou situáciou. Každý plavčík mal v priemere minimálne toľko hodín za týždeň, koľko je garantované v pracovnej zmluve. Krátkodobo sa môže stať, že počet hodín je nižší (zatvorené bazény kvôli zlému počasiu a pod.), ale nižší počet hodín sa vykompenzuje vyšším počtom hodín neskôr. Spravidla najnižší počet hodín býva od 10. júna do polovice júla a najviac hodín je prvé dva týždne od otvorenia bazénov a ku koncu leta - mesiace august a september. Americkí plavčíci zvyknú pred začiatkom školy (koniec augusta) cestovať, a teda v auguste už pracovať nechcú.

Vzhľadom na to, že ide o program vlády USA s názvom Work and Travel USA, pracovať v USA môžu len študenti denného štúdia na vysokej škole (aj piataci resp. po poslednom ročníku na VŠ a dokonca je možné vycestovať aj v medziročníku za špecifických podmienok). Pracovať budeš ako bazénový plavčík (niektoré bazény nie sú hlbšie ako 1,5 metra), čiže nemusíš byť profesionálny plavec. Aj napriek tomu očakávame, že zaplávaš 3 x 100 metrov a máš lepšie základy angličtiny (ak sa učíš angličtinu prvý mesiac, môže to byť problém, pre viac info nás neváhaj kontaktovať a bezplatne ťa otestujeme a povieme ti, aké máš šance na úspech).

V USA budeš pracovať v okolí hlavného mesta Washington, D.C (v okruhu max 100 km od D.C.). Presnú adresu sa dozvieš po prílete do USA, ale pred odletom ti s radosťou povieme (na vyžiadanie), na ktorý apartmán a do ktorej lokality si pridelený(á). Budeš pracovať vo firme Premier Aquatics Inc. Pohovor absolvuješ počas kurzu plavčíka (na jeho začiatku) priamo so zamestnávateľom (face to face) na Slovensku.

Áno, nie je s tým žiadny problém. Treba si uvedomiť, že väčšina tvojej práce bude predchádzanie úrazom a nejde o prácu „Baywatch“, kde by si niekoho zachraňoval každý deň, pretože budeš pracovať ako plavčík na bazéne (nie oceáne). Niekedy je táto pozícia dokonca vhodnejšia pre dievčatá. Každý rok s nami vycestuje do USA približne rovnaký počet dievčat ako chlapcov.

Ideálny prílet do USA je do 27. mája 2022. Máme v ponuke aj pozície s neskorším príchodom ako 27.5.2022, ale ich počet je výrazne limitovaný. Pracovať v USA je potrebné do 5. septembra 2022 (vrátane).

Určite áno! Vieme ti zabezpečiť ubytovanie s partnerom/kamarátom na rovnakom apartmáne, samostatnú izbu pre pár však garantovať nevieme (aj keď niekedy sa to podarí vybaviť). Ak vás je viac, kontaktujte nás a vybavíme vám, aby ste bývali spolu resp. v rovnakej lokalite

Ako plavčík budeš zarábať minimálne 12 USD na hodinu. Ak odrobíš viac ako 40 hodín za týždeň, za každú hodinu navyše dostaneš až 18 USD na hodinu (1,5 násobok normálnej mzdy), pričom priemerne sa pracuje 45 až 55 hodín za týždeň. Ak budeš pracovať do 5. septembra (bez ohľadu na dátum príchodu do USA) dostaneš uniformu plavčíka v hodnote 75 USD úplne zdarma a získaš bonus 1 250 USD. Okrem týchto bonusov má každý náš plavčík, ktorý v danom roku absolvoval kurz plavčíka, nárok na dodatočný bonus 150 USD na preplatenie nákladov na kurz plavčíka.

Ako účastník programu Work and Travel dostaneš víza J1, ktoré ti umožňujú pracovať až 17 týždňov + 4 týždne cestovať. Teda po 5. septembri budeš 2 až 4 týždne cestovať po USA a spoznávať krásy prírody a ruch veľkomiest. Na Slovensko je potrebné sa vrátiť najneskôr 1 deň pred začiatkom výučby na tvojej škole.

Áno, budeš bývať v apartmánoch spoločnosti Premier Aquatics Inc, nie ďalej ako 6 míľ od svojho bazéna. Cena za ubytovanie je v priemere 130 USD na týždeň na osobu (presnú sumu za ubytovanie nájdeš v pracovných podmienkach TU - priemerná cena 130 USD na osobu na týždeň ti výjde, pokiaľ odpracuješ celé leto). Apartmány sú pripravené na bývanie – sú vybavené posteľou (nie nafukovací matrac), kuchynským zariadením, stolom, stoličkami atď (pozri TOTO video a uvidíš, ako môže vyzerať aj tvoj apartmán budúce leto). Jediné, čo si v USA musíš kúpiť je plachta, perina a vankúš. V štandardnom apartmáne s dvomi izbami a obývačkou bývajú maximálne šiesti plavčíci (sú teda rozdelení 3+3 na jednotlivé izby). Ak ide o apartmány s 3 samostatnými izbami a spoločnou obývačkou, plavčíkov tam môže byť 8 (teda 3+3+2). Samozrejme každý apartmán má kuchyňu spolu so základným vybavením (chladnička, sporák, rúra na pečenie, taniere, poháre, príbory, panvica, hrnce a pod.). Ide o základné vybavenie, ktoré zamestnávateľ prenajíma na leto od externej firmy, preto nečakaj tefal panvicu a medené dizajnové hrnce :-) Každopádne, ak ti niečo na apartmáne z vyššie uvedeného bude chýbať, treba nám dať vedieť a obratom zamestnávateľ dokúpi/donesie. Pokiaľ teda odpracuješ celé leto (27. máj až 5. september) v priemere za týždeň zaplatíš za ubytko 130 USD. Počas pre-season (pred 27.5.2022) a počas post-season (po 5.9.2022) máš ubytko úplne zdarma - jediná podmienka je byť k dispozícii pracovať (za prácu dostávaš samozrejme štandardnú hodinovú mzdu).

Ak priletíš do Washingtonu (IAD - Dulles Airport alebo DCA - Ronald Reagan Airport), tak ťa bezplatne vyzdvihne šofér z firmy Premier Aquatics Inc.

Kurz plavčíka je zadarmo* (viac info v poplatkoch), a bude sa konať v Banskej Štiavnici približne počas marca 2022V cene kurzu je zahrnutý lifeguard manuál, píšťaľka, CPR maska, červená lifeguard mikina, vstup na bazén - uzavretý len pre účastníkov kurzu, pool operator informácie a malé prekvapenie. Kurz prebieha štandardne v dňoch štvrtok (začiatok po 15:00) až nedeľa. Na Slovensku budeme mať minimálne 1 kurz plavčíka a v prípade potreby otvoríme aj ďalšie termíny. Okrem toho máme v Európe (mimo SR) minimálne ďaľšie 3-4 kurzy plavčíka.

Poplatok za kurz plavčíka je potrebné uhradiť pred začiatkom kurzu, a na konci leta prepláca zamestnávateľ plný poplatok (150USD) každému nášmu študentovi vo forme dodatočného bonusu

Pool operator je špeciálny certifikát, ktorý ťa oprávňuje pracovať s bazénovou chémiou a filtračným systémom. Existuje mnoho druhov pool operator certifikátov – v praxi každý americký „county“ (niečo ako náš kraj) uznáva iný certifikát pool operatora. Tento certifikát stojí 75 USD a má platnosť 3 roky, ale Premier Aquatics ti náklady na získanie tohto certifikátu zaplatí v plnej výške! Pred odletom do USA dostaneš všetky učebné materiály potrebné na zvládnutie tohto testu. Zatiaľ všetci plavčíci skúšky na tento certifikát zvládli, takže žiadny stres. Ak by si ho ale predsalen nezvládol(la), budeš mať druhý pokus, ktorý si ale zaplatíš už ty sám/sama (75 USD) ...

Je potrebné počítať s počiatočnými nákladmi cca 1 200-1400 eur (kurz plavčíka, ubytovanie a strava na kurze plavčíka, programový poplatok v agentúre a poistenie, letenka a víza - toto je suma po započítaní 500 USD /cca 410 eur/, ktorými ti zamestnávateľ zníži programový poplatok). Pozri naše POPLATKY a spočítaj si to sám/sama :-)

K tejto sume je potrebné pripočítať aj vreckové na prvé 3 týždne (odporúčame aspoň 500 USD). Konečná výška poplatkov dosť závisí aj od ceny letenky, v našich prepočtoch vyššie sme počítali s cenou 500-700 eur (ale môže to byť menej aj viac - pozri si aktuálnu cenu leteniek do Washingtonu DC /IAD alebo DCA letisko/ napríklad na Pelikánovi). Ak vieš teda rozumne hospodáriť s peniazmi, párty na štýl Great Gatsby nebudeš navštevovať každý večer a neplánuješ vykúpiť Apple Store, mal(a) by si byť v pohode. Pre plavčíkov sme na leto 2021 pripravili bonusy vo výške 1 250 USD na osobu, takže podstatnú časť nákladov na vycestovanie si môžeš "vykryť" týmito bonusmi. Pre viac info pozri naše pracovné podmienky.

Odvody (či už zdravotné alebo sociálne) platiť nebudeš. Daň (federálna a štátna) ti bude strhávaná z tvojej výplaty (približne vo výške 10-12 %, v závislosti od toho, koľko zarobíš). Časť zaplatených daní však dostaneš naspäť v marci nasledujúceho roka! Viac o vrátení zaplatených daní z USA nájdeš tu - možnosti vrátenia dane z USA.

Určite to možné je! Premier Aquatics má niekoľko bazénov otvorených aj počas septembra. Toto všetko však už treba riešiť v USA s tvojim supervízorom, ktorý ti poskytne viac informácii o počte otvorených bazénov v jeho regióne. Výhodou je, že ak sa rozhodneš pracovať dlhšie (po 5. septembri 2022), za ubytovanie už nič navyše nedoplácaš - za ubytko platíš jednotnú sumu na celé leto (pozri pracovné podmienky TU) – a teda zarábaš pekné peniaze navyše.