Naspäť

Nudil sa v korporáte a dnes pomáha stovkám študentov s americkými daňami

"A to prečo sa mi nevrátia všetky dane?" Túto otázku dostávame pomerne často. Rozhodli sme sa preto spraviť rozhovor s Michalom Žáčikom, zakladateľom spoločnosti Tax Wizard. Michal v rozhovore prezradil jeho začiatky, celý proces vrátenia daní, prečo sa nevracajú všetky dane naspäť, výhody a nevýhody Tax Wizard a taktiež čo ho príjemne aj nepríjemne prekvapilo na začatí podnikania.

Michal, prezraď nám niečo o sebe? Kto si a čo robíš? Čo Ťa viedlo k založeniu spoločnosti Tax Wizard?

Ahojte. Ako už ste asi postrehli, stojím za spoločnosťou Tax Wizard, v ktorej sa snažím zúročiť zopár rokov praxe v oblasti amerických daní, ktorú som získal prácou pre americké spoločnosti IBM a Dell. Vráťme sa trošku do minulosti, moje prvé skúsenosti s americkými daňami prišli po mojom prvom lete v USA, ktoré som bohužiaľ absolvoval až na konci môjho štúdia na City University of Seattle v Trenčíne. Toto leto som strávil ako lifeguard a doteraz ľutujem, že som Work and Travel program neabsolvoval už roky predtým. Ale to už idem od témy. Po tomto lete som si spravil svoje dane sám, za pomoci kamaráta. Ďalej som sa tejto téme príliš nevenoval, keďže som bol zamestnaný a dane som riešil na úplne inej úrovni. Avšak, jedného dňa som zahliadol príspevok na WAT skupine na facebooku (bol to rok keď vstúpila do platnosti daňová reforma prezidenta Trumpa) a zistil som, že zo strany daňových agentúr bola táto zmena strašne zle odkomunikovaná. Študenti boli zvyknutí, že sa im z USA dosť daní vráti, a zrazu už to pravda nebola (ak sa teda bavíme o federálnych daniach). Začal som ľudom s daňami pomáhať, a zrazu som mal toľko odporúčaní, že som nevedel kde mi hlava stojí. Desiatkam ľudí som vysvetloval, čo daňová reforma spôsobila a ako daňový systém v USA funguje. Každý študent, ktorému som to laicky vysvetlil, to pochopil a bol mi vďačný za informácie. Vtedy niekedy vznikla myšlienka založiť spoločnosť Tax Wizard, a robiť túto službu lepšie ako ostatné spoločnosti. Ešte možno k prvej časti otázky, som obyčajný chalan z bežnými hobbies. Rád si zahrám futbal, tenis, rád cestujem a samozrejme si rád posedím s kamarátmi.

Koľko daňových priznaní si študentom vypĺňal v minulých rokoch?

Minulý rok som vyplnil okolo 150 daňových priznaní pre študentov. Okrem toho som podal cca 70 daňových priznaní pre miliardovú spoločnosť v takmer všetkých štátoch v USA.

V poslednej dobe sa na internete objavuje viacero „tax-helperov“. Prečo by si mal študent nechať spraviť dane z USA u Vás a naopak, aké vidíš výhody v podobe „pomocníkov“ na webe?

Táto otázka je veľmi nepríjemná, keďže minulý rok som sa aj ja objavil ako „tax-helper“. Samozrejme, z môjho pohľadu nešlo o nejakú vidinu easy zárobku, ale reálne som mal snahu ľuďom pomôcť pochopiť situáciu. Pôvodne nebolo ani mojim zámerom vypĺnať daňové priznania, avšak nejakou cestou necestou prišlo aj k tomu. Ja som však na rozdieľ od všelijakých špekulantov mal za sebou prax. V súčasnej dobe je vidieť veľa príspevkov od ľudí, ktorí tvrdia že pomôžu s daňami, avšak keď si človek spraví len rýchly check, tak zistí že rok predtým ten človek dával na diskusiu úplne základnú otázku o daniach. Ja nemám nič proti tomu, ak niekto chce pomôcť, avšak z mojich skúseností je to zvyčajne človek, ktorý odrobil nejaké leto ako plavčík vo Virginii alebo Marylande, vie spraviť dane z týchto štátov, a zrazu sa cíti ako daňový odborník. U takéhoto človeka nemáte istotu, že keď sa niečo stane, tak vám ten človek pomôže. My v Tax Wizard ponúkame v rámci našej ceny bezplatnú podporu až dokým peniaze neprídu klientovi na účet alebo šekom. A vďaka našej praxi vieme vždy odborne poradiť. Jediná výhoda, čo mi napadá pri týchto ľudoch (tax helperov – pozn. redakcie), je možno cena, ktorú ale zväčša na inzeráte neuverejnia (dopočul som sa, že niektorí si minulé roky pýtali za takúto službičku aj 50 euro, čo je určite viac, ako pýtame my). V Tax Wizard sme nastavili ceny tak, aby boli pre študentov prijateľné, a aby sme aj my mali z čoho žiť, a mali priestor na určitý rast spoločnosti. Zatiaľ máme len dobré ohlasy, a veríme, že sme lepšia voľba ako „tax-helperi“ ktorí sa objavia na diskusiach.

Prejdime do ofenzívy, ake vidíš nevýhody Tax Wizard? Prečo nie cez Vás? Prečo by som si mal daňové priznania z USA spraviť napr. sám?

Nemyslím si, že to je ofenzíva. Budem úprimný. Nevýhoda Tax Wizard spočíva v tom, že momentálne ponúkame iba Self-service program. To znamená, že sa venujeme iba vypracovaniu daňových priznaní, ktoré odošleme klientovi a klient si následne sám musí priznanie podpísať a odoslať na daňový úrad. Takisto musí klient preberať všetkú prípadnú korešpondenciu od daňového úradu. Avšak neviem, či hovoriť o nevýhode. My k daňovému priznaniu prikladáme step-by-step inštrukcie, takže podpísať a odoslať daňové priznanie zaberie tak nanajvýš pol hodinu zo života. Výhodou však je, že prípadný refund z daňového úradu ide priamo klientovi a tým pádom dostane peniaze určite skôr, ako keď zaňho daňové priznanie podáva agentúra. Ak si chce človek spraviť daňové priznanie sám, určite to je jedna z možností. Na federálne daňové priznanie nie je ťažké nájsť návod, ktorý nie je ani zďaleka atómovou fyzikou a priemerný vysokoškolák by to mal určite zvládnuť. K federálnemu priznaniu je však zvyčajne potrebné podať aj štátne daňové priznanie a tu nastáva problém, že žiadny taký návod neexistuje, keďže je v USA cca 40 státov, kde majú zavedenú daň. Sú štáty, ktoré su na vyplnenie pomerne jednoduché, napr. Virginia a Maryland, avšak je veľa štátov, ktoré su pomerne náročné. Ak si študent trúfa vypracovať si daňové priznanie sám, ja by som osobne takého študenta pochválil, pretože sa môže minimálne naučiť niečo nové. Avšak, treba rátať s tým že pri študovaní štátnych daňových inštrukcii pri tom strávi možno viac času ako pri učení sa na skúšku.

Priblíž nám trochu proces vrátenia daní z USA – ako to u Vás prebieha? Koľko času to zaberie študentovi?

Ako už som spomínal, fungujeme na princípe Self-service programu. Prvé, čo musí študent spraviť, je vyplniť náš registračný formulár, k čomu potrebuje buď W-2 form, alebo prípadne poslednú výplatnú pásku. Vyplnenie registračného formulára zaberie maximálne 10 minút. Po odoslaní formuláru príde klientovi presný výpočet jeho daní s možnosťou platby. Ak nám klient uhradí poplatok za vypracovanie daňového priznania, tak my ho vypracujeme a do piatich pracovných dní odošleme na jeho e-mail aj s presnými inštrukciami ako ďalej postupovať. V prípade, že sa klient rozhodne po registracii naše služby nevyužiť, poplatok platiť nemusí a nič sa nedeje. Ak by som mal zhodnotiť celý čas, ktorý venuje klient svojim daniam cez Tax Wizard, od registrácie až po návštevu pošty s vyplneným daňovým priznaním pripraveným na odoslanie, tak by to nemalo trvať viac ako dve hodiny (ak nie je v Bratislave zápcha smerom na poštu).

Aké sú celkové náklady na vrátenie dane, ak si študent vyberie Tax Wizard?

Tak poďme postupne. Náklady na vypracovanie federálneho a štátneho daňového priznania sú u nás 32 eur ako poplatok pre našu spoločnosť. Táto cena však platí pri registracii cez TENTO LINK, ktorý sme pre vás pripravili v spolupráci so spoločnosťou Premier Aquatics. Ďalšie náklady spojené s daňovým priznaním sú poštové poplatky. Federálne a štátne daňové priznanie sa podávajú zvlášť, takže posielame dve obálky. Prvou triedou stojí jedna obálka 1.50 a doporučene 3.50. Je na uvážení každého, ktorou cestou sa vyberie. Z našich skúseností je prvá trieda úplne postačujúca a to, že si človek zaplatí doporučenú obálku, neznamená že sa nemôže stratiť. Poslednou položkou je preplatenie šeku v prípade, že vám nejake dane vrátili. V prípade, že študent ešte v čase podania daňového priznania vlastní americký účet, je rozhodne lepším riešením si vrátené dane nechať preplatiť na americký bankový účet. Podotýkam, že daňové úrady v USA nepreplácajú dane do bánk mimo územia USA. V prípade, že účet v USA už študent nevlastní, tak sa dane vrátia vystaveným šekom priamo z daňového úradu. Preplatenie takéhoto šeku je na území Slovenska možné len v pobočkách VÚB. Pre klientov VÚB ktorí majú založení účet v banke je poplatok 10EUR za jeden šek, a pre klientov mimo VÚB je tento poplatok 20EUR za jeden šek.

Študenti sa často pýtajú, prečo sa im nevrátia všetky dane – prečo?

Veľmi dobrá otázka, ktorú dostávame často od našich klientov. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Poprvé, Trumpova reforma, ktorá zrušila jedinú legálne odpočítateľnú položku z príjmu vo výške 4,050 USD. Druhá, niektoré spoločnosti používajú na zníženie daní, resp. zvýšenie preplatku tzv. Tax Treaties. Tento spôsob je však nelegálny a legálnou cestou je možné ho uplatnovať iba pre Trainees, Internships a Teachers, a to je mizivé percento zo študentov, ktorí navštívia USA.

Na tému federálnych daní sme napísali dva blogy, kde sa môžete dozvedieť ako sa presne vypočítava daňový preplatok/nedoplatok (klikni TU) a ako Trumpova reforma ovplyvnila výšku vrátených federálnych daní (klikni TU).

Ako je to so štátnymi daňami? Vracajú sa všetky štátne dane?

Čo sa týka štátnych daní, sú štáty kde dane vracajú zväčša všetky, ako napr. Virginia, Maryland, New York, a štáty kde často vychádzajú aj nedoplatky ako napr. Utah, Colorado. Takisto sme na túto tému napísali blog (klikni TU), kde sa môžete dozvedieť viac.

Koľko trvá kým príde študentovi preplatok federálnych a koľko v prípade štátnych daní?

V tomto prípade záleží od viacerých faktorov. Prvý, veľmi dôležitý je, či si študent nechá preplatiť dane na americký účet v banke alebo si ich nechá zaslať šekom. V prípade banky, sa čakacia doba znižuje rádovo v týždňoch, pretože daňový úrad spraví vklad a študent má peniaze ihneď k dispozicii. V prípade šeku, musí šek najskôr precestovať pol sveta, čo trvá 2-6 týždňov. Občas sa aj stane, že sa šek po ceste stratí a tým pádom prichádza k oveľa väčšiemu zdržaniu. V ideálnom prípade by sa mal človek k svojim daniam dostať v rozpätí 4-12 týždňov. V prípade štátnych daní je to vždy individuálne a záleží to od konkrétneho štátu (napr. štát Virginia si poriadne dáva „načas“ a vrátenie dane im trvá aj niekoľko mesiacov). Študent však presne vie, kedy svoje daňové priznanie odoslal a tak sa nemusí obávať, že sa proces „zabrzdil“ u nás ...

Ktoré štátne daňové priznania sú z Tvojho pohľadu najlahšie a naopak najťažšie na vyplnenie?

Najlahšie daňové priznanie má určite Virginia a Maryland. Najťažšie je ťažko povedať, ale jedno z tých náročnejších je Utah.

Veľa našich čitateľov ide do USA prvýkrát. Na čo si majú dať pozor v otázke daní? Ako majú postupovať, ak im zamestnávateľ nesťahuje žiadne dane resp. ak im sťahuje príliš veľa?

V ideálnom prípade by mal zamestnávateľ študentom odvádzať 10 percent federálnych daní. V tomto prípade skončí študent pri podávaní daňového priznania niekde na nule a vyhne sa tak nedoplatku. V každom prípade, študent nikdy nebude o jeho peniaze ukrátený. V prípade, že zamestnávateľ strháva málo, tak má tým pádom väčšie výplaty. V prípade, že zamestnávateľ strháva veľa, mu budú tieto peniaze vrátené pri podaní daňového priznania. Pred nasledujúcim letom pripravuje naša spoločnosť brožúrku ohľadom daní, ktorú sa budeme snažiť distribuovať čo najviac študentom odchádzajúcim do USA prostredníctvom ich agentúr. Veríme, že ak sa rozhodne ísť do USA ktokoľvek z vašich čitateľov, tak sa k nemu takáto brožúrka dostane. Bude obsahovať všetky dôležité informácie ohľadom daní, čím by sme radi prispeli k väčšej informovanosti študentov aj v tejto neoddeliteľnej súčasti Work and Travel programu.

Keďže už fungujete pár mesiacov, čo Vás pri začatí podnikania príjemne a naopak aj nepríjemne prekvapilo?

Príjemne nás prekvapil asi posledný mesiac a veľký záujem o naše služby, vďaka čomu momentálne pracujeme takmer 12 hodín denne 7 dni v týždni. Sme však radi, a veríme, že aj keď klient od nás obdrží či už kalkuláciu, daňové priznania alebo odpoveď na email cez víkend alebo vo večerných hodinách tak ocení, že sa snažíme a že to robíme najlepšie ako vieme.

Čo sa týka nepríjemnych prekvapení, tak to je možno priveľa otázok zo strany študentov ohľadom vecí, ktoré sú uvedené na našej webstránke a na ktoré som odpovedal aj v tomto rozhovore. Napríklad veľmi často dostávame otázky, prečo musia ľudia dane doplácať alebo prečo im vracajú tak málo. Každý študent, ktorý si prejde našu webstránku a naše články, má túto otázku zodpovedanú. Takéto otázky nás stoja niekedy zbytočne veľa času, ktorý by sme mohli venovať užitočnejším veciam vrámci nášho podnikania. Samozrejme nechceme, aby to vyznelo, že na otázky študentov neradi odpovedáme, na tie najčastejšie otázky však už máme pripravený štandardizovaný email, kde študentov odkazujeme na naše konkrétne články, kde nájdu podrobné vysvetlenia na položené otázky.


Michalovi ďakujeme za jeho čas a prajeme mu veľa spokojných klientov (a všetko ostatné už príde samé). Pokiaľ Vás tento rozhovor presvedčil využiť služby spoločnosti Tax Wizard, nezabudnite využiť na registráciu TENTO LINK a získate automatický nárok na zľavnený poplatok 32 eur (štandardná cena bez využitia tohto linku je 36 eur).