Naspäť

Nudil sa v korporáte a dnes pomáha stovkám študentov s americkými daňami

"A to prečo sa mi nevrátia všetky dane?" Túto otázku dostávame pomerne často. Rozhodli sme sa preto spraviť rozhovor s Michalom Žáčikom, zakladateľom spoločnosti Tax Wizard. Michal v rozhovore prezradil jeho začiatky, celý proces vrátenia daní, prečo sa nevracajú všetky dane naspäť, výhody a nevýhody Tax Wizard a mnoho iného.

Michal, prezraď nám niečo o sebe? Kto si a čo robíš? Čo Ťa viedlo k založeniu spoločnosti Tax Wizard?

Ahojte. Ako už ste asi postrehli, stojím za spoločnosťou Tax Wizard, v ktorej sa snažím zúročiť zopár rokov praxe v oblasti amerických daní, ktorú som získal prácou pre americké spoločnosti IBM a Dell. Vráťme sa trošku do minulosti, moje prvé skúsenosti s americkými daňami prišli po mojom prvom lete v USA, ktoré som bohužiaľ absolvoval až na konci môjho štúdia na City University of Seattle v Trenčíne. Toto leto som strávil ako lifeguard a doteraz ľutujem, že som Work and Travel program neabsolvoval už roky predtým. Ale to už idem od témy. Po tomto lete som si spravil svoje dane sám, za pomoci kamaráta. Ďalej som sa tejto téme príliš nevenoval, keďže som bol zamestnaný a dane som riešil na úplne inej úrovni.

Avšak, jedného dňa som zahliadol príspevok na WAT skupine na facebooku (bol to rok keď vstúpila do platnosti daňová reforma prezidenta Trumpa) a zistil som, že zo strany daňových agentúr bola táto zmena strašne zle odkomunikovaná. Študenti boli zvyknutí, že sa im z USA dosť daní vráti, a zrazu už to pravda nebola (ak sa teda bavíme o federálnych daniach). Začal som ľudom s daňami pomáhať, a zrazu som mal toľko odporúčaní, že som nevedel kde mi hlava stojí. Desiatkam ľudí som vysvetľoval, čo daňová reforma spôsobila a ako daňový systém v USA funguje. Každý študent, ktorému som to laicky vysvetlil, to pochopil a bol mi vďačný za informácie. Vtedy niekedy vznikla myšlienka založiť spoločnosť Tax Wizard, a robiť túto službu lepšie ako ostatné spoločnosti. Ešte možno k prvej časti otázky, som obyčajný chalan z bežnými hobbies. Rád si zahrám futbal, tenis, rád cestujem a samozrejme si rád posedím s kamarátmi.

Koľko daňových priznaní si študentom vypĺňal v minulých rokoch?

V prvom roku, keď som dane ešte vypĺňal súkromne, to bolo okolo 150 daňových priznaní pre študentov. Od založenia spoločnosti Tax Wizard ich rátam v ďalších stovkách. Okrem toho, pracujem aj na korporátnych daniach pre americkú nadnárodnú spoločnosť, a tam sa tiež dostávame k stovkám daňových priznaní v takmer všetkých štátoch v USA.

V poslednej dobe sa na internete objavuje viacero „tax-helperov“. Prečo by si mal študent nechať spraviť dane z USA u Vás a naopak, aké vidíš výhody v podobe „pomocníkov“ na webe?

Táto otázka je veľmi nepríjemná, keďže na začiatku mojej daňovej kariéry som sa aj ja objavil objavil ako „tax-helper“. Samozrejme, z môjho pohľadu nešlo o nejakú vidinu easy zárobku, ale reálne som mal snahu ľuďom pomôcť pochopiť situáciu. Pôvodne nebolo ani mojim zámerom vypĺnať daňové priznania, avšak nejakou cestou necestou prišlo aj k tomu. Ja som však na rozdieľ od všelijakých špekulantov mal za sebou prax. V súčasnej dobe je vidieť veľa príspevkov od ľudí, ktorí tvrdia že pomôžu s daňami, avšak keď si človek spraví len rýchly check, tak zistí že rok predtým ten človek dával na diskusiu úplne základnú otázku o daniach. Ja nemám nič proti tomu, ak niekto chce pomôcť, avšak z mojich skúseností je to zvyčajne človek, ktorý odrobil nejaké leto ako plavčík vo Virginii alebo Marylande, vie spraviť dane z týchto štátov, a zrazu sa cíti ako daňový odborník. U takéhoto človeka nemáte istotu, že keď sa niečo stane, tak vám ten človek pomôže.

Jediná výhoda, čo mi napadá pri týchto ľudoch (tax helperov – pozn. redakcie), je možno cena, ktorú ale zväčša na inzeráte neuverejnia (dopočul som sa, že niektorí si minulé roky pýtali za takúto službičku aj 50 euro, čo je pomerne vysoká cena pre niekoho, kto nezaručuje správnosť podaného daňového priznania). V Tax Wizard sme nastavili ceny tak, aby boli pre študentov prijateľné, a aby sme aj my mali z čoho žiť, a mali priestor na určitý rast spoločnosti. Zatiaľ máme len dobré ohlasy, a veríme, že sme lepšia voľba ako „tax-helperi“ ktorí sa objavia na diskusiach.

Prejdime do ofenzívy, ake vidíš nevýhody Tax Wizard? Prečo nie cez Vás? Prečo by som si mal daňové priznania z USA spraviť napr. sám?

Dobrá otázka a budem úprimný. Ak si vie študent urobiť daňové priznanie sám, a je si istý, že to je správne, nevidím dôvod, prečo by tak nemal urobiť. S tým sú však spojené aj riziká, za ktoré bude sám niesť zodpovednosť. Takisto, daňové úrady v USA pomerne často dožadujú dodatočné informácie k daňovému priznaniu, a v tom momente už to môže byť pre študenta ťažšie. Vo veľa prípadoch je potrebné na daňový úrad aj telefonovať a tam vznikajú ďalšie pomerne veľké náklady a stres pre niekoho, kto tento proces nepozná.

Zhrnul by som to tak, že vo väčšine prípadov to nekončí zaslaním vyplneného daňového priznania, ale pridajú sa k tomu ďalšie potrebné úkony zo strany študenta, ktorý si daňové priznanie vyplní a pošle sám. Ak by som mal hovoriť o našej nevýhode, tak ma napadá iba cena, resp. to, že sa túto službu musí študent zaplatiť. Pri prvom pohľade sa môže zdať táto suma vysoká, no môžem všetkých ubezpečiť, že stojí za to si radšej priplatiť, ako sa púšťať do takéhoto dobrodružstva sám. Naše skúsenosti a know-how zabezpečia predovšetkým kopec ušetreného času a prípadných problémov s podaním daňového priznania v USA. Nakoniec, študenti si môžu pozrieť naše recenzie za našu doterajšiu prácu (napr. na Googli), a sami sa môžu rozhodnúť, ktorou cestou sa vyberú.

Priblíž nám trochu proces vrátenia daní z USA – ako to u Vás prebieha? Koľko času to zaberie študentovi?

Po prvých rokoch nášho pôsobenia sme tento rok zmenili náš model fungovania. V prvom roku podnikania sme fungovali na princípe Self-service. To znamená, že sme študentom daňové priznanie pripravili, a študenti si ho do USA odosielali vo svojej réžii podľa našich inštrukcii. Tento rok sme sa však rozhodli, že náš model zmeníme na tzv. Hybrid Full-Service. Nebudem rozprávať prečo sme sa tak rozhodli, lebo by to bolo na veľa A-4iek. Každopádne, nový model bude určite príjemnejší pre našich klientov, ktorí už nebudú musieť tlačiť priznania, behať na poštu atď, ale v princípe budú stále v obraze o tom, ako na tom je jeho daňové priznanie.

V novom modeli to bude pre klienta jednoduché. Prvým krokom je zaregistrovanie sa na našom webe, kde klient vyplní registračný formular a po registrácii uhradí poplatok. V tom momente už je všetká práca na nás. V prípade, ak od klienta budeme potrebovať dodatočné dokumenty, vždy ho budeme informovať. Tzv. Hybrid model spočíva v tom, že všetky dokumenty od daňového úradu prídu na adresu klienta. Tým pádom klient bude vedieť, čo úrad rieši. Klient jednoducho nahrá scan dokumentu do nášho systému a my sa ďalej o všetko postaráme. Dôležite je poznamenať, že takisto prípadný refund pride priamo ku klientovi na bankový účet, prípadne šekom.

Aké sú celkové náklady na vrátenie dane, ak si študent vyberie Tax Wizard?

V našom cenníku nájdete cenu 45 EUR za federálne daňové priznanie a 45 EUR za štátne daňové priznanie, takže spolu 90 EUR komplet. V spolupráci so spoločnosťou Premier Aquatics môžete mať túto službu za 80 EUR, táto cena platí pri registrácii cez TENTO LINK. Pre klienta je táto cena konečná a žiadne iné poplatky ho u nás nečakajú. Jediný možný poplatok, ktorý by klient ešte mohol znášať, je preplatenie šeku z USA, za ktorý si pýta VÚB banka na Slovensku 20 EUR. Vo veľkej väčšine prípadov však klienti obdržia peniaze na bankový účet a tento poplatok vo VÚB banke nebudú musieť ani riešiť. Ak študent náhodou nemá bankový účet v USA, vieme mu pomôcť si takýto účet zdarma založiť pre potreby prijatia daňového refundu.

Ak sa vrátim k cene, viem, že pre študentov sa môže zdať táto cena pomerne vysoká. Avšak verím, že študenti chápu, že daný poplatok zahŕňa všetky náklady spojené s podaním daňového priznania (poštovné do USA, telefonáty do USA, cena práce zamestnancov), náklady spojené s chodom spoločnosti (zamestnanci, nájom, energie) a samozrejme aj primerný zisk. Verte či nie, ak by ste chceli zbohatnúť, tak podávaním daňových priznaní v USA to asi nedosiahnete :-)

Študenti sa často pýtajú, prečo sa im nevrátia všetky dane – prečo?

Veľmi dobrá otázka, ktorú dostávame často od našich klientov. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Poprvé, Trumpova reforma, ktorá zrušila jedinú legálne odpočítateľnú položku z príjmu vo výške 4,050 USD. Druhá, niektoré spoločnosti používajú na zníženie daní, resp. zvýšenie preplatku tzv. Tax Treaties. Tento spôsob je však nelegálny a legálnou cestou je možné ho uplatnovať iba pre Trainees, Internships a Teachers, a to je mizivé percento zo študentov, ktorí navštívia USA.

Na tému federálnych daní sme napísali dva blogy, kde sa môžete dozvedieť ako sa presne vypočítava daňový preplatok/nedoplatok (klikni TU) a ako Trumpova reforma ovplyvnila výšku vrátených federálnych daní (klikni TU).

Ako je to so štátnymi daňami? Vracajú sa všetky štátne dane?

Čo sa týka štátnych daní, sú štáty kde dane vracajú zväčša všetky, ako napr. Virginia, Maryland, New York, a štáty kde často vychádzajú aj nedoplatky ako napr. Utah, Colorado. Takisto sme na túto tému napísali blog (klikni TU), kde sa môžete dozvedieť viac.

Koľko trvá kým príde študentovi preplatok federálnych a koľko v prípade štátnych daní?

V tomto prípade záleží od viacerých faktorov. Nebudem na seba pliesť bič a dávať priveľmi optimistické výhliadky. Pri federálnych daniach je to od 12 týždňov do dvoch rokov. Prí štátnych daniach sú tieto čakacie doby pomerne kratšie, s výnimkou štátu Virginia, kde treba počitať s priblížne 6-12 mesiacmi. V ostatných štátoch je to bežne v priebehu niekoľkých týždňov.

Ktoré štátne daňové priznania sú z Tvojho pohľadu najlahšie a naopak najťažšie na vyplnenie?

Najľahšie daňové priznanie má určite Virginia a Maryland. Najťažšie je ťažko povedať, ale jedno z tých náročnejších je Utah.

Veľa našich čitateľov ide do USA prvýkrát. Na čo si majú dať pozor v otázke daní? Ako majú postupovať, ak im zamestnávateľ nesťahuje žiadne dane resp. ak im sťahuje príliš veľa?

V ideálnom prípade by mal zamestnávateľ študentom odvádzať 10 percent federálnych daní. V tomto prípade skončí študent pri podávaní daňového priznania niekde na nule a vyhne sa tak nedoplatku. V každom prípade, študent nikdy nebude o jeho peniaze ukrátený. V prípade, že zamestnávateľ strháva málo, tak má tým pádom väčšie výplaty. V prípade, že zamestnávateľ strháva veľa, mu budú tieto peniaze vrátené pri podaní daňového priznania. 

Michalovi ďakujeme za jeho čas a prajeme mu veľa spokojných klientov (a všetko ostatné už príde samé). Pokiaľ Vás tento rozhovor presvedčil využiť služby spoločnosti Tax Wizard, nezabudnite využiť na registráciu TENTO LINK a získate automatický nárok na zľavnený poplatok 80 eur (štandardná cena bez využitia tohto linku je 90 eur).