Program Work and Travel USA

Program Work and Travel USA

Ak sa pýtaš, čo je to Work and Travel USA, tu si na správnom mieste. Work and Travel USA je kultúrno-výmenný program vlády USA, ktorého sa môžeš zúčastniť, IBA AK si študentom denného štúdia na vysokej škole. Nie, externé štúdium nestačí - nie je to náš výmysel, ale je to podmienka vlády USA, pre získanie víz. Toľko suchá definícia, ale poďme si o tomto programe povedať viac.

Pre koho je program určený?

Tento program je určený výhradne študentom denného štúdia na vysokej škole. Ak si teda denný študent(ka) na vysokej škole, ide o NAJĽAHŠIU cestu ako legálne pracovať a cestovať počas letných prádznin v USA. Zažiješ /doslova/ nezabudnuteľné leto. Asi sa pýtaš, či sú aj iné cesty ako sa dostať do USA? Áno, sú, ale sú o dosť zložitejšie a drahšie (napr. H2B víza, Intership program, Trainee program, Au Pair program). Ak teda nie si popredný jadrový fyzik alebo nemáš štedrých rodičov, Work and Travel USA je program určený pre teba. Fakt, nevymýšlame si. Je to presne to, čo hľadáš - brigáda na leto v USA, po ktorej precestuješ túto nádhernú a rozmanitú krajinu.

Platí sa za to niečo?

V skratke - áno. Ako isto vieš, ani kura nehrabe zadarmo, preto nečakaj, že ti americká vláda pripravila all-inclusive balík s welcome drinkom na palube Boeing 737-mičky. O tom, aké poplatky sú spojené s vycestovaním do USA píše napríklad Pelikán v tomto blogu. Za svoje poplatky (väčšinou) dostaneš adekvátne služby a pri ceste do USA je fajn mať vedľa seba niekoho, kto ti pomôže, poradí a usmerní ťa v tvojej ceste za oceán. Cena za vycestovanie do USA je pri Premier Aquatics fakt v pohode, nemusíš si na to brať hypotéku, keďže ti ponúkame rôzne bonusy a časť z nich vyplácame ešte pred odletom, aby si mal (a) čo najnižšie výdavky spojené s vycestovaním.

Kto je Premier Aquatics?

Sme zastúpenie americkej plavčíckej spoločnosti Premier Aquatics Inc. na Slovensku a teda neplatíš nám žiadne poplatky za sprostredkovanie práce, pretože sme priamo zastúpenie zamestnávateľa z USA (a áno, za našu prácu nás platia priamo z USA v tvrdej americkej mene). Okrem toho, že za naše služby NIČ NEPLATÍŠ, sme naozaj fajn a hocikedy ti poradíme a pomôžeme. Neveríš? Bezplatne a nezáväzne sa zaregistruj a uvidíš. Okrem toho, že ti vybavíme super prácu plavčíka pri bazéne v okolí Washingtonu D.C., prevedieme ťa celým procesom vycestovania do USA a spolupracujeme s overenými agentúrami, ktoré ti pomôžu s vízami, letenkou, poistením, vrátením daní a pod.

Prečo by som mal(a) vycestovať do USA?

Pre super leto. Životnú skúsenosť. Nových kamarátov. Nezabudnuteľné zážitky. Zlepšenie angličtiny. New York. Yosemite National Park. Grand Canyon. Niagara Falls. California baby. Bahamy. Florida. San Francisco. Washington D.C. Takto by sme mohli pokračovať ďalej. Na túto otázku musíš nájsť odpoveď iba ty. Ak chceš zostať brigádovať na Slovensku alebo v niektorej z krajín EU (kde sa hocikedy dostaneš aj po skončení školy), tak potom oukej. Do USA sa ale nechodí každý deň a teraz máš jedinečnú príležitosť spoznať nový kontinent a kultúru. Každému odporúčame to skúsiť aspoň raz - je úžasné, keď na našich študentoch vidíme, ako ich leto v USA posunulo ďalej a pri spomienke na pohovor v angličtine, ktorý bol ich nočná mora, sa už iba pousmejú.


Kedy môžem vycestovať do USA?

Ak študuješ denné štúdium VŠ na Slovensku, tak začať pracovať v USA môžeš najskôr 15. mája a pracovať môžeš maximálne do 15. septembra. Naši plavčíci prichádzajú do USA koncom mája (po ukončení skúšok na VŠ) a pracujú do začiatku septembra. Následne cestujú po USA a okolí (napríklad Karibik, Mexiko, Kanada a pod.) do približne konca septembra. Je to kvôli tomu, že po skončení práce máš ešte 1 mesiac na cestovanie, ALE na Slovensko by si sa mal(a) vrátiť pred začiatkom vyučovania na tvojej vysokej škole. 

Som v končiacom ročníku, to sa už asi nedá?

Ale dá, vycestovať do USA môžeš aj pokiaľ si v poslednom ročníku na VŠ. Nie je to žiadny trik - jednoducho Slovensko, ako visa waiver country, má povolené, že študenti môžu na Work and Travel USA program vycestovať aj po ukončení VŠ štúdia, no vízový pohovor by mali stihnúť ešte pred štátnicami. Sme v kontakte s americkou ambasádou v Bratislave a v prípade, že tvoj prípad je špecifický, overujeme možnosti získania víz do USA priamo s ambasádou.

Zarobím si vôbec niečo?

Tak určitééé. Ale teraz vážne - tvoj zárobok záleží najmä od týchto faktorov:

  • koľko budeš zarábať na hodinu a koľko odpracuješ hodín za týždeň (s tým spojené nadčasy, ktoré sú väčšinou platené 1,5 násobkom štandardnej mzdy),
  • aké náklady na život v USA budeš mať (najväčšími výdavkami sú ubytovanie a strava - pri ubytovaní je štandardná cena $100-150/týždeň pre jednu osobu, pri strave záleží fakt len a len od teba. Ak dokážeš jesť 24/7 ryžu s kečupom, veľa toho neminieš. Ak si budeš variť a starostlivo strážiť svoje výdavky, tak pri plnohodnotne vyvážanej strave počítaj s $60-90 na týždeň. Čiže $60 na týždeň je spodná hranica a "only sky is your limit"),
  • koľko ťa bude stáť vycestovanie do USA (nájdeš si prácu sám /resp. cez nás, Premier Aquatics/ alebo ti s jej hľadaním bude pomáhať agentúra? Toto je zásadná otázka, lebo ak prácu nemáš, v agentúre si priplatíš $200-400 za to, že ti s jej nájdením pomôžu. Rovnako letenka do Washington D.C. je omnoho lacnejšia ako na Aljašku, takže zváž, kde budeš pracovať a nepozeraj len super-cool obrázky na #instagrame),
  • ako dlho budeš v USA pracovať (je iné, keď prídeš koncom mája ako keď prídeš koncom júna - jednoducho matematika nepustí a čím dlhšie robíš, tým odrobíš viac hodín, čo sa rovná viac petro-šekelov na tvojom účte).

My v Premier Aquatics ti ponúkame odpovede na všetky 4 otázky. Hodinovú mzdu, počet hodín a náklady na ubytovanie nájdeš v našich pracovných podmienkach. Všetky poplatky spojené s vycestovaním do USA nájdeš prehľadne a podrobne rozpísané v časti Poplatky. A pokiaľ u nás odpracuješ celé leto, odmeníme ťa bonusmi až do výšky $1 900. Neveríš? Bezplatne a nezáväzne sa zaregistruj a všetko ti vysvetlíme. Čiže zober do ruky kalkulačku a počítaj. Ak sa ti nechce počítať, tak si pozri Zárobok plavčíkov Premier Aquatics v lete 2023