Naspäť

Čo navštíviť v okolí Washingtonu D.C.?

V predošlom blogu sme písali o tom, čo môžeš vidieť vo Washingtone D.C. A keďže leto vo Virginii nie je len o samotnom D.C., tento blog je venovaný práve jeho okoliu. Nudiť sa počas leta určite nebudeš!

Ak si ešte nečítal náš blog o možnostiach trávenia voľného času v D.C., určite pozri blog: Kam na výlet vo Washingtone D.C.?. Poďme teda na pamiatky, atrakcie a výlety v okolí tohto malého veľkomesta.


1. Great Falls Park

Ak nestíhaš počas leta navštíviť Niagara Falls, učite sa zastav v Great Falls Park, ktorého dominantou sú práve vodopády (krásny výhľad na ne je z tzv. Overlook 1, 2 a 3). Jasné, nie sú to Niagary, ale fotečka bude určite stáť za to. Ak sa pristihneš, že 15 minút pozeráš do padajúcej vody, nebudeš prvý ani posledný. Pokiaľ chceš úplne vypnúť myseľ, odporúčame zobrať do parku bicykel, je to fakt nádhera – rovinaté lesné cestičky vedúce cez krásny les. Jednoducho pohoda a ticho.

 

2. Mestečko Alexandria

Ak je niečo, čo nám v USA chýba, je to určite atmosféra malých prímorských mestečiek s historickými uličkami, malými obchodíkmi, promenádou pri mori a terasy kaviarničiek s krásnymi výhľadmi na prístav pri západe slnka. Alexandria Old Town je krásne historické mesto ležiace len pár míľ južne od D.C., a čo je najlepšie, dostaneteš sa tam nielen autobusom, ale aj metrom. Nachádza sa tam kopa nádherných ulíc na konci ktorých sa nachádza Alexandria Waterfront, čo znamená promenáda s maličkým prístavom, v ktorom sa budeš cítiť tak trochu ako na dovolenke.

Oukej, romantický západ slnka pri mori ti sľúbiť nemôžeme, nakoľko cez D.C. preteká len Potomac River, no všetko ostatné platí. Navyše je tam aj obľúbený park, kde si môžeš urobiť piknik a len tak si užívať atmosféru tohto čarovného miesta.

Pokiaľ máš štastie a v Alexandrii bývaš alebo pracuješ, Alexandria Old Town & Waterfront máš doslova naskok. A pre ostatných jazdí metro priamo do Alexandrie na zástavku žltej linky s už napovedajúcim názvom King st. – Old Town. Z tejto zástavky metra jazdí pravidelne každých 10 až 15 minút FREE King Street Trolley, ktorý ťa odvezie na hlavnú ulicu Union st. len dva bloky od Old Town Alexandria Harbor priamo na už spomínanom Waterfront-e. Viac info o tomto vláčiku nájdeš TU. Veríme,  že tento tip poteší nejednu romatickú dušu.


3. Baltimore

Iba hodina jazdy autobusom z Washingtonu D.C. sa nachádza Baltimore, krásne prímorské mesto. Prechádzka po Baltimore Inner Harbor priamo v meste je čarovná nielen na konci dňa, kedy hladina odráža všetky svetlá večerného Baltimoru, ale nájdeš tam aj National Aquarium, kde ako už tušíš, uvidíš všetky druhy podmorských tvorov na vlastné oči. Aj vďaka vzdialenosti z D.C. je Baltimore výborný tip na jednodňový city-break s kamarátmi, ktorý môžete prebrázdiť krížom-krážom napríklad na elektických kolobežkách alebo bicykloch, ktoré sa dajú požičať na každom rohu.


4. Philadelphia

Známe schody Rockyho Balbou, na ktorých si plnil svoje sny, Rockyho socha, ktorú Sylvester Stalone venoval na pamiatku mestu, alebo svetoznámy Philly Cheese Steak? Philadelphia ležiaca na východe štátu Pensylvánia ako  6. najväčšie mesto USA ponúka niekoľko ikonických miest, ktoré stoja za návštevu. Pre milovníkov jedla odporúčame aj Reading Terminal Market, čo je v podstate krytý trh, a nájdeš tam jedlo a výrobky všetkých druhov a chutí.

Pokiaľ si nepožičiate auto, autobusom sú to necelé 4 hodinky jazdy z D.C. Malé upozornenie: najlacnejšie cesta ako sa prepravovať po USA bez auta je low-cost busmi ako Greyhound, Megabus alebo Flixbus, ktoré ponúkajú množstvo jázd za viac než priaznivé ceny, no americký luxus rozhodne nečakajte. Radšej si so sebou zober teplé oblečenie a mikinu, prípadne deku, pretože šoféri týchto autobusov asi súťažia, kto z nich vytvorí lepšiu pojazdnú mrazničku. A prečo odporúčame dlhé oblečenie a navyše aj deku? Pretože keď sa tvoja spolucestujúca, ktorá túto radu podcenila, začne prikrývať igelitkou, tá mikina navyše sa naozaj zíde :-).

No spät k Philly. Počas leta v USA nechceš premeškať ani sekundu času a tak je úplne bežné (a dovolíme si tvrdiť aj strelené) podnikať tripy so štvorhodinovou cestou počas jedného DAY OFF! Čo znamená, že obetuješ noci spánku na cestovanie. Keď tvoj trip do Philly odštartuješ nočným spojom, prídeš ešte pred svitaním a zažiješ nezabudnuteľné chvíle, kedy na vlastné oči uvidíš, ako sa také veľkomesto zobúdza. Ver nám, rozšíriš si svoje obzory v rôznych smeroch. Philadelphia je kultové mesto a pokiaľ máš možnosť, choď do toho!


5. Ocean City (MD) a Virginia Beach (VA)

Nedoktnuté panenské pláže, palmy, kokosy a exotické ženy hore bez. Nie, toto neuvidíš v Ocean City a ani vo Virginia Beach. Ale majú tam oceán a to je pre mnohých študentov dostatočná „náplasť“ na dušu. V čom sú ale tieto mestá odlišné? Do Ocean City (Maryland) chodí viac Work and Travel študentov z celého sveta a je to také malé letné párty mesto. Treba si ale dať pozor, takmer vždy, keď sa hovorí „Ocean City“, myslí sa tým Ocean City v štáte Maryland, nie to v štáte New Jersey. Aby ste si s kamošmi nedohodli stretko na pláži, no každý v inom štáte #truestory

My osobne preferujeme mesto Virginia Beach, ktoré je vzdialené veľmi podobne od D.C. (3,5 hodiny vs. 3 hodiny do Ocean City MD). Cestou do Virginia Beach budeš prechádzať cez hlavné mesto štátu Virginia, Richmond. Ak máš dosť času, oplatí sa spraviť si tu krátku zastávku.

Okrem kúpania v oceáne je v blízkosti Virginia Beach ešte jedna „must-go“ zástavka – U.S. Naval Base Norfolk. Ide o najväčší námorný prístav na svete, v ktorom „parkuje“ svoje lode U.S. Navy´s Atlantic Fleet. Okrem iného je možné absolvovať 45 minútovú prehliadku a fakt to stojí za to. V blízkosti sa nachádza aj vojenské letisko, a tak pri kúpaní v oceáne ti sem-tam budú nad hlavou prelietavať stíhačky F-35, F-16 a pod. Milovníci lietadiel (a hlavne tých bojových) si určite prídu na svoje.


6. Shenandoah National Park

Pre všetkých fanúšikov turistiky, ktorým je smutno, že nemôžu svoj voľný čas tráviť v prírode, máme dobrú správu! Môžu! Shenandoah National Park ponúka viac ako 500 míľ turistických trás naprieč nádhernými lesmi, vodopádmi a samozrejme nezameniteľnými výhľadmi.

Jedna z najpopulárnejších, ale zároveň aj náročná túra, ktorá ťa na vrchole odmení nádherným výhľadom, je Old Rag Mountain trail. Na zvládnutie je potrebná minimálne základná kondička a nezabudni na dostatočnú zásobu vody.

Pokiaľ máš náladu na jednoduchšiu turistiku, prechádzku lesom alebo okolo vodopádov, Shenandoah ti ponúka široké spektrum možností. Čo tak pozrieť Whiteoak Canyon Falls alebo Hawksbill Summit? Tie najlepšie tipy nájdeš TU.

Shenandoah NP sa nachádza v západnej časti Virginie, čo môže byť ďaleko, a navyše jediná prijateľná možnosť dopravy je auto, no aj napriek tomu si každý rok nájde svojích priaznivcov.


7. Zábavné parky (Six Flags a Kings Dominion)

Ak už máš dosť prírody, oceánu a romantických prechádzok po Alexandrii, je čas na adrenalín. Približne 30 minút autom od D.C. sa nachádza zábavný park Six Flags a o hodinu dlhšie ti to bude trvať do zábavného parku Kings Dominion.

Ktorý je lepší? Veľmi ťažká otázka alebo ako sa hovorí, 100 ľudí 100 chutí. V preklade – obidva parky sú super! Napr. v Six Flags majú „Supermana“, roller-coaster vysoký 63 metrov, ktorého max. rýchlosť dosahuje 118 km/h a jeho výstavba stála 12 miliónov USD. V Kings Dominion je zase dominantou parku Intimidator 305, vysoký 93 metrov a dosahujúci maximálnu rýchlosť 140 km/h. Pohodička, však toľko chodíme u nás po diaľnici. V obidvoch parkoch ti prajeme veľa zábavy.

Samozrejme toto je iba krátky zoznam miest, kam môžeš vyraziť na výlet počas tvojho leta v okolí Washingtonu D.C. Ak vieš o nejakom mieste, ktoré by sme do tohto zoznamu určite mali pridať, napíš nám a s radosťou doplníme.


Dominika Vieriková a Matúš Grega