Naspäť

Kam na výlet vo Washingtone D.C.?

Aj napriek tomu, že Washington D.C. nie je typické veľkomesto, a nemusíš si vykrúcať krk pri pohľade na nekonečné mrakodrapy ako v NYC, má veľkú atmosféru. Hovorí sa, že žiadna budova v meste nemôže byť vyššia ako budova U.S. Kapitolu. Skúste sa presvedčiť na vlastné oči, či to je len mýtus, alebo ...

V prvom rade treba povedať, nie je Washington ako Washington. Keď povieš, že ideš na výlet do Washingtonu, s najväčšiou pravdepodobnosťou sa predpokladá, že máš na mysli štát Washington ležiaci na severnom pobreží pacifiku na hranici s Kanadou. Skratka D.C. znamená District of Columbia a úplne postačí, keď nabudúce povieš len „Idem na výlet do D.C.“, alebo ako hovoríme my „do DíSička“.

DíSičko je srdce spojených štátov, ktoré neleží v žiadom štáte, ale je to samostatná federálna oblasť (v preklade "district") ležiaca na hranici Virginie a Marylandu v tvare neúplného kosoštvorca, ktorého cípy mieria na jednotlivé svetové strany.

Aj napriek tomu, že D.C. nie je typické veľkomesto, a nemusíš si vykrúcať krk pri pohľade na nekonečné mrakodrapy ako v NYC, má veľkú atmosféru. Hovorí sa, že žiadna budova v meste nemôže byť vyššia ako budova U.S. Kapitolu. Skús sa presvedčiť na vlastné oči, či to je len mýtus, alebo .... :-)

Na väčšinu miest sa dopravíš hromadnou dopravou – rôznymi autobusmi, metrom, k dispozícii sú bicykle, elektrické kolobežky alebo jednoducho (a za nás odporúčame) pešo, vďaka čomu natrafíš napríklad na tú najlepšiu thajskú reštauráciu v akej si kedy bol alebo na známu budovu FBI, ktorá je na zábere v každom americkom kriminálnom seriáli! No a ktoré sú tie „must see“ miesta, a ktoré určite nevynechať?


1. National Mall

Nenechaj sa pomýliť, nejde o žiadny "mall" (nákupné centrum) :-) Tento obrovský park je na západe tvorený pamätníkom, kde sedí takmer 6 metrový a 120 ton vážiaci otec národa Abraham Lincoln. Môžeš ho nájsť aj vo svojej peňaženke na päťdolárovke. Smerom na východ je pamätník vojakov z Vietnamskej vojny. Takmer v strede je medzi fontánami pamätník druhej svetovej vojny so symbolicky zobrazenými štátmi USA, ktorý od Lincolna oddeľuje viac ako 600 m bazén tzv. „Reflecting pool“. To je ten, cez ktorý bežala Jenny naproti Forrestovi Gumpovi, keď mal pred pamätníkom príhovor po návrate z vojny vo Vietname. Na východnej strane parku stojí U.S. Capitol a asi najznámejšou časťou parku je Washington Monument – vysoký obelisk postavený na pamiatku prvého prezidenta Georga Washingtona a nie je vždy ľahké ho zmestiť na fotku spolu s tebou :-)

Prechádzka po National Mall parku je nádherná prehliadka histórie Spojených štátov, ktorá ťa osloví, aj keď nie si jej veľký milovník, a ak nenavštíviš National Mall, akoby si v "DíSí" ani nebol, a práve preto sme ho zaradili na prvé miesto.


2. Federial Triangle a Biely Dom

Ako už názov napovedá, je to trojuholníková sústava úradných budov, ktorých je toľko, že sa ani nedá povedať, v ktorej sídli aká inštitúcia, vedľa ktorého stojí samotný Biely Dom. Pri návšteve D.C. ťa táto časť pravdepodobne veľmi neohúri, ale je dobré sa na vlastné oči presvedčiť, že ten „Biely Dom“ je vlastne oveľa ďalej za plotom, a oveľa menší ako vyzerá v televízii. Niet nad vlastnú skúsenosť! Absolvovať prehliadku tohto známeho domu je veľmi obtiažne, a vôbec, pri súčasných aktivitách prezidenta by na teba aj tak nemal čas :-) Pri Bielom dome majú tie najodvážnejšie veveričky v celom D.C. a jedlo ti budú brať priamo z ruky!

Malá rada na záver tohto bodu: Areál Bieleho domu a samotného „trojuholníka“ je veľká sústava budov a priľahlých záhrad, ktoré sa niekedy javia ako nekonečné. Neodporúčame vstupovať na žiadne z týchto území (parky, záhrady a pod. - jendoducho všetko, čo je za akýmkoľvek plotom), pokiaľ to nie je vyslovene povolené. Veď čo už môže byť v Amerike lepšie strážené ako územie okolo Bieleho domu? Môžeš si tak ušetriť prinajlepšom noc vo väzení, ale o tom môže písať veľa Sta ... a vlastne nič :D


3. Múzeá

Čo je najlepšie na múzeách v D.C.? Tie najznámejšie múzeá pozdĺž National Mall sú úplne ZADARMO! Nationall Gallery of Art, nádherná botanická záhrada, United States Holocaust Memorial Museum, National Museum of Natural History, National Museum of American History a mnohé ďalšie, veru, nájde sa múzeum pre každého.

Medzi najobľúbenejšie patrí určite National Air & Space Museum s nielen historickými modelmi lietadiel, ale aj s vesmírnymi modulmi, raketami a telesami z obežnej dráhy. Zbierka múzea je natoľko veľká, že sa musela rozdeliť, a druhá časť expozície sa nachádza v blízkosti letiska Washington Dulles (IAD) v meste Chantilly, kde majú skutočný model rakety, ktorým NASA letela priamo do vesmíru! A nesmieme zabudnúť ani na Lockheed SR-71 a.k.a Blackbird - je to nádhera :-) 


4. Georgetown a iné farebné steny

Krásna historická časť mesta s nezameniteľnou architektúrou, štýlovými kaviarničkami a reštauráciami ako stvorená na prechádzky. Medzi radami domčekov rôznych farieb a tvarov je niekoľko krásnych spotov nielen na #instafriendly fotky. Asi najznámejšie miesto je ružové kvetinárstvo „Greenworks Flowers“ ktoré je v súčastnosti síce zatvorené, ale stále tam vznikajú nezameniteľné fotografie, veď posúďte sami v galérií nižšie.

Pri návšteve Georgetownu nevynechajte prestížnu Georgetown University, kde sa budete miestami cítiť ako na čarovnom Rokforte!

No a ak ste fanúšikov street artu v podobe žiarivých, farebných obrazov na múroch budov, tu je zoznam tých najznámejších aj s presnou polohou. Stačí kiknúť TU.


5. Športové zápasy

Baseballový team Washington Nationals je pre mnohých domácich priam kult, a hry majú svoju atmosféru. Ak vám zamestnávateľ počas leta ponúkne lístky zadarmo, just go for it! Pravidlám síce rozumie málokto, ale dať si pivo s kolegami za 12 dolárov na pravom baseballovom štadióne má tiež svoje čaro, a kde inde zažiješ baseball, ak nie v Amerike? Ako fanúšikovia NHL síce v dome Washington Capitals - Capital One Arena počas leta atmosféru zápasu nezažiješ, za to sa vo vyhradenom čase môžeš zúčastniť priehliadky štadióna.

Alebo čo tak návšteva zápasu amerického futbalu Washington Commanders (bývalý Redskins)? Síce je to trochu od ruky (štadión Commanders - FedEx Field - sa nachádza približné 30 minút autom od D.C.), ale ak sa dáte viacerí dokopy, odporúčame požičať si auto a počas leta určite stíhate niektorý z prípravných zápasov. Cena lístkov je minimálna (cez StubHub sme boli na pre-season game Washington Redskins za 9 dolárov) a stojí to za to. Minimálne raz za život :P


*Tip navyše pre milovníkov lietadiel a.k.a. plane spotters

Letisko Ronalda Reagana (DCA) leží hneď vedľa D.C., čo vám ponúka príležitosť sledovať lietadla priamo pri ich vzlietaní resp. pristávaní. Vyhľadajte si na mape napríklad Gravelly Point park, kde počas najvyťaženejších hodín môžete rovno nad vašimi hlavami sledovať lietadlá každé 2-3 minúty. A tie fotografie stoja za to!

Washington D.C. je iný. Je priateľský, má atmosféru, a nájdeš v ňom nielen veľa kultúry. Či už v okolí D.C. stráviš celé svoje leto a budeš sa do neho pravidelne vracať, alebo to bude len tvoja jednorázová návšteva, maj oči poriadne otvorené. Niekde tam nájdeš ten svoj kúsok šťastia aj ty ;-)