Naspäť

Ako sa zbaliť na Work & Travel USA?

Chystáš sa po prvykrát stráviť svoje leto ako plavčík v USA? V tomto článku ti prinášame niekoľko tipov a trikov na čo nezabudnúť pri balení na Work & Travel USA, aby ti to tvoj pobyt čo najviac uľahčilo.

NA ÚVOD V SKRATKE AKO SA ZBALIŤ:

To je snáď jasné, potrebuješ dobre uzatvárateľný kufor, do ktorého zbalíš celý svoj život na najbližšie minimálne tri mesiace.

Aerolinky strácaju ročne okolo 25 miliónov kusov batožiny. Aj napriek tomu, že sa toto číslo vďaka inovatívnym opatreniam každý rok pomaličky znižuje, je dobré tomu pomôcť aj svojou snahou. Preto si určite nezabudni na kufor nalepiť štítok s adresou a kontaktom  kde chceš svoj kufor pri prípadnej strate poslať. Pozor, treba rozlíšiť adresu! Na ceste do USA zadaj buď adresu svojho ubytovania (len ak poznáš), alebo office zamestnávateľa (Premier Aquatics 6184-A Old Franconia Rd.,Alexandria , Virginia 22310) a tiež kontakt – na ktorý ťa aerolinka môže kontaktovať. Pri ceste domov nezabudni štítok na kufri vymeniť za tvoju domovskú adresu :-) Štítok pomôže aj aerolinke kufor nájsť a doručiť ti ho. A ak je tvoj kufor ľahko zameniteľný kľudne si ho označ farebným pásom, stužkou, nálepkou, alebo čímkoľvek iným.


ZOZNAM POTREBNÝCH VECÍ NA ZBALENIE:


1. OBLEČENIE – ako základnú vec dávame na prvé miesto v rebríčku oblečenie. Ako je už známe, v Amerike je nakupovanie vďaka stále prebiehajúcim zľavám veľmi výhodné. Ak si naplníš kufor vecami z domu, nezostane ti miesto na všetky nové kúsky. A nakoniec prídeš aj tak na to, že to čo si si zabalil z domu poriadne nemáš kde nosiť, pretože v práci nosíš celý deň uniformu a na bicykel si všetky tie šaty a košele neoblečieš. Pokiaľ ale trváš na tom, že si chceš so sebou zobrať celý šatník už z domu, poobzeraj sa po letenke s dvomi podpalubnými batožinami v cene, alebo si ďalšiu batožinu môžeš jednoducho vždy dokúpiť. Nezabúdaj na to, že do práce a aj cestovať po lete budeš za každého počasia, a tak sa ti aj ten pršiplášť môže zísť. Inak budeš bicyklovať domov v sáčku do koša #truestory.  

Odporúčame zabaliť:

 - Športové alebo staršie oblečenie (na bicykel)

 - Ruksak

 - Pršiplášť alebo dáždnik

 - Plavčícku mikinu (počasie je podobné ako u nás, horúce dni môžu striedať chladné, a teplejšie oblečenie rozhodne využiješ)


2. PRAKTICKÉ VECI – všetky extra veci, ktoré potrebuješ do domácnosti sa za pár dolárov dajú kúpiť aj vo Wallmarte, Dollar shope, alebo inom diskontnom obchode. Apartmány sú štandardne vybavené základnymi vecami potrebnými pre život ako je základné kuchynské zariadenie vrátane spotrebičov, takže naozaj nie je potrebné so sebou baliť extra vybavenie. Teda pokiaľ to nie je vyslovene súčasť tvojho každodeného bytia. No predsa je pár vecí, ktoré je dobré si priniesť hneď na začiatku.

Odporúčame zabaliť:

 - Americkú redukciu na zástrčku

- Obliečky na spanie - síce budeš mať svoju vlastnú posteľ, no zvyšné veci sú v tvojej réžii.  A keďže sa každý snažíme minimalizovať svoje náklady, odporúčame z domu zobrať staré obliečky, ktoré ti nebude ľúto po troch mesiacoch vyhodiť, pretože jednak by ti na ceste späť zaberali kopu miesta v kufri, a tiež sú poriadne ťažké. Ozaj, už sme ti hovorili, že sa dá do príručnej batožiny natlačiť aj perina? :-) Pokiaľ takú tenkú navyše doma nemáš, úplne ti na zakrytie postačí aj deka. A čo sa týka vankúša, vždy sa dá  zohnať do približne 5 USD, a ani netreba dlho hľadať. Wallmart alebo Target sú v tomto istota.

- Deka - a nespoliehaj sa iba na tú z lietadla :-). Využiješ ju počas leta na spanie, ale bude sa ti hodiť aj počas cestovania na zakrytie počas chladnejších večerov, alebo na letisku, a tiež sa môže zísť, keď budeš chcieť len tak chillovať v národnom parku alebo na pláži.

- Svetlá na bicykel - dvakrát si podčiarkni! Na konci leta zapadá slnko skôr ako skončíš v práci, a tak sa ti veľakrát stane, že budeš bicyklovať po úplnej tme. Pre tvoju bezpečnosť ťa prosíme, aby si svetlá na bicykli používal. A keďže v Amerike sú podstatne drahšie, môžeš si svetlo zobrať z domu. 

- Zámok na bicykel - čím kvalitnejší, tým znižuješ riziko ukradnutia.

- Krém na opaľovanie - veríme, že vysvetľovať netreba

- Slnečné okuliare - bez nich sa nezaobídeš na bazéne ani na sekundu, môžeš nám veriť :-)


3. JEDLO – obľúbená téma, ktorá na internetoch vždy vyvolá búrlivú diskusiu :-) V prvom rade treba vedieť, ktoré potraviny nie je povolené so sebou do USA dovážať. V skratke tie najbežnejšie sú ovocie a zelenina, rastliny, mäso a živočíšne produkty (áno aj ten údený oštiepok).  Pre viac informácii klikni TU. A ako prebieha taká kontrola, či tieto potraviny v kufri máš? Úplne náhodne. Po výstupe z lietadla, keď prechádzaš na imigračnú kontrolu kde okrem iného, imigračnému úradníkovi deklaruješ, či uvedené zakázané potraviny v kufri (ne)máš. Po tom ako prejdeš imigračnou kontrolou, dostaneš pečiatku do pasu, ideš si po batožinu a odchádzaš k východu. A presne tam si náhodne vyberajú cestujúcich, ktorým skontrolujú batožinu. Nemusíš sa ale ničoho obávať, štandardne ti pri náhodnej kontrole nebudú vykladať celý kufor mikinu po mikine, len ho otvoria a trošku do neho nazrú :-). V najlepšom prípade ti zakázanú položku v rýchlosti prehliadnu, alebo z kufra jednochucho vyhodia. V tom horšom to budeš musieť kreatívne vysvetľovať, aby si nedostal pokutu. #thuglife

V Amerike sú potraviny pomerne dostupné rovnako ako u nás. Sú produkty, ktoré sú určite drahšie, ale pri správnom výbere dokážeš nákúpiť za prijateľnú cenu, a preto sa nemusíš báť, že budeš o hlade. Takže sa nemusíš stresovať a nabaliť si plný kufor instantných cestovín, pretože tie si vieš kúpiť aj v USA  #takeiteasy. Samozrejme, pokiaľ máš špeciálnu stravu, pohľadaj si dostupnosť a cenu tvojich produktov  vopred, prípadne sa opýtaj na skúsenosti napríklad aj v našej FB skupine: Práca v USA - Work & Travel

Odporúčame zabaliť:

Kľudne si zabaľ suroviny ktoré potrebuješ na pár jedál, ktoré si môžeš urobiť hneď po prílete. Predsa len cesta ti trvala minimálne 10 hodín, a ak na apartmán prídeš v noci, asi nebudeš mať chuť ísť rovno na nákupy. A o hlade predsa nezostaneš :-)


4. LIEKY – v skratke. Zabaľ si všetky lieky, ktoré potrebuješ na celú dobu pobytu! A nezabudni aj na tie na alergiu. Odporúčame tiež prihodiť lieky na teplotu, ktoré bežne používaš lebo 24 ks nášho Paralenu tam za 1,60 € jednoducho nekúpiš. Použi pri tom zdravý rozum, a poraď sa o tom pred cestou doma s rodičmi, alebo so svojím lekárom.


Pevne veríme, že tieto tipy ti uľahčia rozhodovanie čo zabaliť, a čo radšej nechať doma. A pokiaľ v tom stále nemáš úplne jasno, neváhaj nám napísať, veľmi radi ti poradíme.