Naspäť

Tvoj sprievodca New Yorkom - čo sa oplatí vidieť?

Hovorí sa, že New York buď miluješ alebo nenávidíš. Nič medzi tým. Tak do ktorej kategórie budeš patriť ty? :-) Prinášame ti zoznam tých NAJ turistických miest, ktoré sa určite oplatí vidieť, predovšetkým, ak ideš do NYC po prvýkrát, a nevieš z ktorej strany začať...

Ako si naplánovať výlet v New Yorku?

Kým začneš plánovať, vychádzajúca premenná pre tvoj itinerár je ČAS, ktorý máš v New Yorku k dispozícii. Záleží aj na tom či si turista, ktorý si rád vychutnáva momenty a rád si po ceste sadne len tak na kávu a croassant do niektorej kultovej „ňújorkskej“ kaviarničky. Alebo si typ turistu, ktorý si chce len urobiť rýchle fotky, a mať to čo najrýchlejšie prebehnuté? :-) Aj preto sa pri otázke „koľko dní potrebuješ na New York“ názory rôznia a niekto ti povie, že 3 dni boli absolútne dostačujúce a niekomu nestačil ani celý týždeň...

Väčšina turistických atrakcií sa nachádza Manhattane. Na pomerne malej rozlohe je zástavba enormne hustá, a tak pre ľahšiu orientáciu sa Manhattan rozdeľuje na niekoľko častí. To najjednoduchšie rozdelenie je na Upper, Midtown a Lower Manhattan. 



Tak poďme si to rozdeliť:

Upper Manhattan (Upper East/West Side)

Central Park – pri rozlohe 3,4 kmje ho prejsť pešo celkom náročné, no bicykle požčiavajú na každom rohu. V parku sa nachádza mnoho kultových miest, ktoré poznáš z amerických klasík ako napríklad Sám Doma. Môžeš sa člnkovať na jazere, len tak si dať piknik na tráve, alebo si užiť niektorý z pouličných, kultúrnych alebo hudobných eventov, ktoré sa organizujú zadarmo.

Dom Carrie Bradshaw – sú tu fanúšici Sexu v meste? Ak áno, tak ho nájdete na 66 Perry Street v Upper West Side.

Hotel Plaza- legenda spomedzi hotelov. Býval v ňom aj samotný Kevin McCalister. A aj keď v ňom asi bývať nebudeš, pokojne sa do neho môžeš ísť pozrieť, na prízemí je luxusný shopping aj pre verejnosť.

Trump Tower – keď budeš prechádzať po 5th Avenue a narazíš na Trump Tower, kľudne sa v nej zastav. Vo vnútri nájdeš kaviarne a štýlový vodopád. No a keby aj nie, tak luxusnejšie verejné toalety nenájdeš široko-ďaleko. :-) 

5th Avenue – slávna piata „eveňju“ je najznámejšia nákupná ulica v krajine. Svoje obchody tu majú symbloy luxusu ako Cartier, Tiffany & Co. alebo Valentino. No nemusíš sa obávať, na 5th Avenue sídlia aj značky ako H&M alebo Zara, takže si s kľudom môžeš povedať, že si tiež nakupoval „na piatej“.


Midtown Manhattan

Rockeffeler Center – na ktorom sa nachádza za nás TOP vyhliadka na mesto vo výške až 70 poschodí. Základný lístok stojí od 40 USD. Nie je potrebné lístok nutne kupovať vopred. Ale ak ste väčšia skupinka, alebo sa na Top of the Rock chystáte cez víkend, lístok si radšej kúpte online v predstihu, a vyhnete sa tak zbytočnému čakaniu.

Summit One Vanderblit - najnovšia ňujorkská vyhliadka bola otvorená v roku 2021 a na svojej popularite naberá hlavne vďaka Instagramu :-) Populárna je zrkadlová "miestnosť" ktorej podlaha, steny a stropy sú tvorené, ako inak, zo zrkadiel, ktoré úchvatne odrážajú a znásobujú tak tento jedinečný výhľad. No a ešte tá miestnosť so striebornými balónmi, odtiaľ sú všetky tie fancy fotky!

Times Square – keď budeš mať príležitosť, zastav sa na Times Square nielen za bieleho dňa, ale aj v noci. Je to miesto ktoré nikdy nespí, a tak si len sadni na kultové červené schody a vychutnávaj si výhľad na dokonalú mestskú džungľu.

Bryant Park – podstatne menší, no zároveň atmosférou veľký konkurent Central parku.

Chrysler Building – jeden z so symbolov mesta. Dnu nie je žiadna atrakcia, ale aspoň si urobíš peknú fotku :-)

Empire State Building – najfotografovanejšia ikona New Yorku. Má 102 poschodí a dokonca vlastné smerovacie číslo. Vyhliadku môžete navštíviť na 86-tom a na najvyššom 102. poschodí, na každé platí samozrejme iná cena.

Flatiron Building – známa budova v tvare žehličky, ktorá bola už v roku 1902 predstavená ako prvý mrakodrap, no proste ikona.V súčastnosti je to office budova, ale zaujme jedinečnou architektúrou. Edit: aktuálne je pod kompletnou rekonštrukciou zvonku aj zvnútra, a sme zvedaví na výsledok :-) 

Washington Square park – ďalší obľúbený park, so známym oblúkom, podobnému tomu Víťaznému v Paríži.

Friends Apartment – nájdeš ho na 90 Bedford St. Monika, Rachel, Ross, Joe a Chandler. Treba k tomu povedať viac?


Tie najnovšie atrakcie, ktoré v NYC pribudli len nedávno lákajú hlavne milovníkov moderného umenia a architekrúry, a preto ak k nim patríš aj ty, na zoznam si pripíš aj tieto:

High Line Park – dôkaz, že parky nemusia byť len na zemi :-) Je to pozostatok starého nevyužitého koľajiska z priemyselnej doby,  ktoré prestavali na štýlový, nadzemný zelený park. 

The Vessel – tento architektonický zážitok v Hudson Yards otvorili v roku 2019. Tvorí ho 154 schodísk, a jeho počiatočný názov „starway to nowhere“ ho nemôže vystihnúť lepšie. Od leta 2021 sú poschodia uzavreté a pre verejnosť je prístupné zdarma len spodné poschodie. Je to vcelku kontroverzná stavba, ktorú je možné, že už vôbec neotvoria, no pre aktuálne info sleduj web. Niektoré zdroje dokonca hovoria o jej úplnom odstránení, tak ak ju chceš vidieť, zbytočne by sme to neodkladali :-)

The Edge - štýlová 360-stupňová vyhliadka na najvyššej vonkajšej teraske západnej pologule s epickým výhľadom bola otvorená len v marci 2020, takže je zatiaľ ešte úplne neokukaná :-) Cena začína na vysoko konkurenčných 38 USD.


Lower Manhattan

Chinatown aj napriek fámam, suveníry tam nie sú výrazne lacnejšie ako inde. Asi najlepší Chinatown v akom sme boli. Milovníci západoázijskeho jedla si tu prídu na svoje.

One World Trade Center – novopostavené centrum po zničených dvojičkách. Na vrchu budovy sa nachádza One World Observatory - vyhliadka až na 102. poschodí. Lístok začína na 38USD na osobu, a vďaka polohe na úplnom juhu Manhattanu získavaš úplne iný uhol výhľadu ako z predchádzajúcich spomínaných vyhliadok.

9/11 Memorial & Museum – na mieste bývalých dvojičiek sa nachádza veľký pamätník v podobe dvoch veľkých "bazénov" ako spomienka na tragédiu z 11. septembra 2001. 9/11 Múzeum je jedno z najlepšie prepracovaných múzeií v akom sme boli. Skutočné zábery, nahrávky, veci, interaktívne obrazy, odkazy alebo ruiny ako súčasť výstavy. Lístok stojí približne 35 USD, veď posúď sám.

Financial District – prejdi sa po Wall Street a New York Stock Exchange.

Charging Bull – symbol rastúceho trhu na Wall Street. Odfotiť sa pri hlave bez turistov je takmer nemožné, no legenda hovorí, že ak si ho poťažkáš zozadu, budeš mať šťastie :-) A aj celkom peknu fotku...

Battery Park – najjužnejší cíp Manhattanu v blízkosti prístavu. Vidíš z neho na Sochu Slobody a tiež je to štartujúci bod trajektov na okolité ostrovy a pevninu. Aj na Staten Island.

Statue of Liberty – Trajekt na ostrov Sochy Slobody je platený. Do sochy sa prehliadka ďalej platí samostatne, a treba ju zabookovať vo výraznom predstihu. Ale prezradíme ti, že z nej poriadne nie je žiadny pekný výhľad :-)

Ak sa chceš priblížiť k soche, vyhľadaj si Staten Island Ferry (veľká oranžová loď s nápisom Staten Island Ferry), ktorá premáva zadarmo na Staten Island hneď opodiaľ. Síce ti pri soche slobody nezastaví, ale uvidíš ju zbližšia. A ak sa ti nechce ani to, na sochu vidno aj z lavičky v Battery Parku.

Brooklyn Bridge – byť v New Yorku a neprejsť sa týmto ikonickým mostom, akoby si v New Yorku ani nebol. A okrem toho, pri vstupe na most z Manhattanu nájdeš u pouličných predavačov tie najlacnejšie suveníry v celom New Yorku!

Brooklyn Bridge Park- na Brooklynskej strane mosta  sa prejdeš týmto milým parkom so známymi nezameniteľnými panorámami na Manhattan.

Dumbo je to populárna štvrť v Brooklyne, medzi Brooklyn Bridge a Manhattan Bridge. Nájdeš tam skvelú panorámu na Manhattan, navyše tam medzi domami vznikajú krásne fotky s Manhattanským mostom.

 

Coney Island

Nie je to síce súčasť Manhattanu, no určite si v tomto zozname zaslúži svoje miesto. Južne od Brooklynu priamo na Brighton Beach nájdeš známy lunapark s krásnou promenádou popri oceáne. Z Manhattanu trvá cesta približne hodinu a dostaneš sa tam v pohode metrom. Linky D,N,F,Q tu majú svoju konečnú stanicu.



Foto: Brooklyn Bridge a Top of the Rock


 

Doprava v New Yorku

Zoznam je navrhnutý tak, aby si sa k prvému bodu tvojho itineráru dostavil či už pešo alebo metrom a jednotlivé tipy sú od seba vzdialené v pešej vzdialenosti. Samozrejme môžeš sa medzi nimi presúvať aj metrom, avšak vyžaduje si to lepšie plánovanie. Za nás to vyhráva spôsob „na pešo“ lebo tak toho uvidíš omnoho viac. Keďže Manhattan je jedna veľká jednosmerka a doprava je tam enormná, autobusy alebo taxíky na presun v rámci Manhattanu neodporúčame.

Metro

Cena novej dobíjateľnej metro karty je 1 USD a  jedna jazda metrom na kartu stojí  2,75 USD. Ak tráviš v NYC viac dní alebo plánuješ jazdiť metrom či lokálnymi autobusmi niekoľkokrát denne, odporúčame kúpiť si 7-Day Unlimited Pass za 33USD. Metro kartu najjednoduchšie kúpiš na každej metro stanici buď na okienku alebo v automate. No a pre vyhľadanie najkratšej trasy metra odporúčame použiť staré, dobré Google Maps. Nie sú síce neomylné, a GPS medzi toľkými mrakodrapmi nezameriava vždy správne, ale je to to najlepšie, čo máme. :-)

Miestne trajekty

NYC Ferries sú malé miestne trajekty, ktorými si vieš jednoducho, a pomerne lacno prepravovať medzi Manhattanom, Brooklynom, či Queensom. Okrem toho, že to môže byť dokonca rýchlejšie ako metro, tie výhľady na mesto z lode sú vážne cool! Jednosmerný lístok (platný 2 hodiny) stojí iba 4 USD. Takže vlastne máš vyhliadkovú jazdu za 4 doláre, akože halo?!



 

Ubytovanie v New Yorku

Najdrahšie ubytovanie je bezkonkurenčne na Manhattane. Ak hľadáš lacnejší variant, popozeraj sa po ubytovaní v okolí. Za nás odporúčame hľadať ubytovania najmä v Queense alebo v Brooklyne. V súčastnosti cestovatelia odporúčajú aj Harlem, no rozhodnutie nechývame na teba. Pri výbere ubytovania je jeden z najdôležitejších faktorov vzdialenosť:

1.     vzdialenosť od ubytka k metru

2.    dĺžka trasy metrom na Manhattan

Tieto dve veci VŽDY zváž pri výbere ubytovania. Metro je jednoznačná voľba, nad dostupnosťou autobusom veľmi neuvažuj, nakoľko doprava v NYC je viac než preplnená. Veľmi lákavé sú ponuky v Jersey City, no tu dvakrát zdôrazňujeme aby si si overil dostupnosť spojov na Manhattan, aby si nakoniec nestrávil pol dňa v autobuse, a pritom si na Manhattan vidíš z okna.

Kde hľadať ubytovanie?

Či už sa rozhodneš hľadať hotel alebo hostel, treba rátať s tým, že tieto možnosti sú v New Yorku stále veľmi drahé. A nájsť kvalitné ubytovanie, ktoré nezožerie týždenný rozpočet je beh na dlhú trať. Ak sa predsa rozhodneš vydať na túto cestu, ubytko môžeš hľadať tradične cez booking, môžeš skúsiť svetové vyhľadávače ako napríklad scyscanner, orbitz, expedia, alebo akýkoľvek iný obľubený ktorý používaš. A ak hľadáš hostel, môžeš hľadať napríklad na www.hostelworld.com

Náš favorit je však AirBnB. V porovnaní s hotelmi ľahšie nájdeš nižšiu cenu za slušný štandard. Pri výbere ubytovania cez AirBnB sa odporúčame vždy riadiť recenziami. Zohľadni polohu a vzdialenosť, a máš svoje ubytko snov.  



Veríme, že ti tieto tipy pomôžu užiť si New York naplno, a nepremeškáš ani jednu z tých najlepších atrakcií, ktoré New York ponúka.  Na tejto ceste budeme veľmi radi s tebou a tak nezabudni svoje fotky označiť hastagom #letospremieraquatics a #premieraquatics, alebo nás na Instagrame označ cez @premieraquaticscs.