Referencie - Dominika Kopčová

Dominika Kopčová Leto 2023

Po každom lete som si hovorila, že to bolo najlepšie leto. Ale to som ešte nevedela, že asi nič neprekoná to americké. Myslím, že lepšia príležitosť ako stráviť celé leto na druhej strane sveta nie je.

Pracovala som jedno leto ako plavčík u nás na Slovensku a raz mi niekto povedal, že prečo nejdem skúsiť pracovať ako plavčík v USA. A tak dlho som mala tento skvelý nápad v hlave až som si to začala hľadať na internete. Ako prvé mi našlo stránku Premier Aquatics. A tak som si ich vybrala aj vďaka ich super bonusom, ktoré ponúkajú. Mala som len 19 rokov, bola som prváčka na výške keď som urobila to najlepšie rozhodnutie a to registrácia do USA! Navštívila som prednášku, ktorú viedol Matúš na mojom internáte v Bratislave. Tam som zistila, že všetko, čo povedal mám dávno naštudované, lebo na stránke to majú veľmi prehľadne urobené. Vo februári sa konal kurz plavčíka. Aj keď som profesionálne plávala za klub 10 rokov, mala som pred tým rešpekt. No nemala som sa čoho báť, pretože boli ku nám všetci milí a všetko jasne vysvetlili. Netušila som, že si tak všetci super sadneme už na kurze. Keďže som strávila celé detstvo v bazéne, veľmi ma to bavilo a teoretická časť bola veľmi náučná a aj zaujímavá. Všetci sme kurz prešli a nevedeli sme sa dočkať, kedy sa stretneme už v Amerike. Prišiel koniec mája a s tým aj dlhý let do Washingtonu, D.C. Prvýkrát som letela takto ďaleko a ešte aj sama. Bolo ťažké opustiť rodinu a tých najbližších so slovami, že sa uvidíme až koncom septembra. Ale keďže mám rada dobrodružstvá, tak robím rozhodnutia, ktorých sa bojím, lebo viem, že budú stáť za to. A tak sa nezabudnuteľné leto začalo!

Prvé dni som žila ako z filmu. Bazén som mala pri typických amerických domoch a tak som stále nemohla uveriť, že som v USA a že tu strávim tretinu roka. Veľmi rýchlo som si na to zvykla, ľudia neriešia ako vyzeráš alebo čo máš oblečené a to sa mi páčilo. V obchode sú k tebe veľmi milí, pýtajú sa odkiaľ si a keď zistia že pracuješ ako plavčík, obdivujú ťa, lebo rešpektujú túto prácu.Práca plavčíka je fajn. Nie je náročná a dokým neprídu deti, tak je tam kľud. Na bazén chodia veľmi milí ľudia. Páčilo sa mi, že stále keď prišli, tak sme dali jeden „small talk“ a až potom išli do bazéna. Neskôr som už ľudí poznala po mene, keďže sme sa rozprávali hodiny a hodiny. Mne to nevadilo, lebo mi práca rýchlejšie zbehla, naučili ma nové veci a zároveň som si zlepšila angličtinu. Nebol týždeň, kedy mi niekto nedoniesol ovocie z ich záhrady, obed, zásoby čistej vody alebo len nejaký snack. Potešilo ma, keď nás ľudia chválili, že si nás tak vážia, že budú radi ak prijmeme od nich darček ako poďakovanie za skvelo odvedenú prácu. Nikdy by som nepovedala, že mojím obľúbeným kolegom na bazéne bude práve chlapec z Thajska. Na konci leta som už vedela do konca aj rozprávať alebo nadávať po thajsky :D. Mala som šťastie na skvelého supervízora, ktorý sa nás snažil rozosmiať vždy, keď sme práve nemali najlepší deň. Na konci leta sme sa lúčili so slovami, že sa určite ešte niekedy stretneme.

Každý deň vyzeral podobne. Raňajky, rýchlo na bazén na bicykli, po smene domov, nákup, varenie, večera a spať. To, že deň vyzerá stále rovnako, neznamená, že nemôžeš zažiť kopec srandy na bazéne. S bicyklami sme zažili toho veľa. Prvý bicykel mi po mesiaci a pol ukradli a druhý sa mi pokazil. Neskôr sme už vítali ľudí v klube ukradnutých bicyklov, keďže každý mal nejaký problém. V skratke – keď si nemal problém s bicyklom, tak to leto nestálo za to, haha...

Počas pracovania sme samozrejme stihli aj nejaké párty a výlety, či už cez day off alebo večer po smene na bazéne. Každý day off, ktorý sme mali, sme využili na 100%. Prenajali sme si auto a vyrazili na jednodenný výlet niekam v okolí. Prvýkrát sme stihli tri miesta za jeden deň a to Ocean city, Atlantic city v New Jersey a Philadelphia, Pennsylvania. Neskôr sme navštívili aj Rehoboth beach v Delaware alebo rôzne miesta v okolí D.C. ako baseball game, Great Falls alebo samotný Washington D.C. Nevedela som, koľko veľa toho stihneme len počas sezóny. Mám neskutočne veľa zážitkov a krásnych spomienok, na ktoré nikdy nezabudnem. Po odpracovanom lete sa konali Lifeguard Olympics, kde sme sa stretli všetci plavčíci a tak sa rozlúčili so sezónou a kamarátmi z iných kútov sveta.

A najlepšie nakoniec = cestovanie. Začalo to v New Yorku. Zástavka, ktorú nikto nesmie vynechať. Toto mesto som si zamilovala. Zažili sme nádherný východ slnka na Brooklyn Bridge a neskôr aj zrušený let na Floridu s pokazeným mobilom a takmer bez letenky, takže ťažká noc na letisku, na ktorú tiež len tak nezabudneme. Ale aj o tom je cestovanie a teraz máme z toho funny story. Potom sme úspešne doleteli na Miami. Pozorovali sme aligátorov v ich prirodzenom prostredí a skúmali domy slávnych ľudí jazdením na skútroch. Z Miami začínala aj plavba loďou okolo Karibiku, čo bol zážitok na celý život. Za jeden týždeň sme stihli skákať z niekoľko metrového útesu do vody na Jamajke, oddychovať na pláži na Bahamách, šnorchlovať a ochutnávať tequilu v Mexiku a objavovať Caymanské ostrovy. Ak sme trávili deň na lodi, tak sme trávili čas s ostatnými plavčíkmi, keďže nás tam bolo viac. Boli to úžasné dva týždne, na ktoré budem ešte dlho spomínať.

Pred odletom do USA som mala 3 veci, ktoré si chcem splniť: zlepšiť angličtinu, zarobiť peniaze a precestovať svet. To všetko sa mi splnilo a pribudli k tomu ešte noví kamaráti na celý život, čo je ten najväčší dar. Nemôžem zabudnúť aj na tie medzinárodné priateľstvá, či už boli z Thajska, Turecka, Ameriky alebo susedného Poľska. So všetkými som v kontakte a plánujeme sa stretnúť aj tu v Európe. Naučila som sa ako reagovať kľudne v stresových situáciách a ako komunikovať s ľuďmi. Najlepšie 4 mesiace môjho života som strávila práve v Amerike a už sa neviem dočkať, keď tam prídem znova na ďalší rok. Leto v USA je nezabudnuteľné a odporúčam každému ísť. Je to super skúsenosť a taká príležitosť sa neodmieta. Bolo to oveľa lepšie ako som čakala a ako je u mňa už pravidlom: urob rozhodnutia, ktorých sa bojíš, lebo potom budeš ľutovať, že si to ani neskúsil.


Všetky referencie

Povedz nám svoj príbeh!

Máš k letu v USA tiež čo svetu povedať? My myslíme, že určite áno! Zanechaj budúcim študentom, ktorí sa rozhodujú vycestovať odkaz. Inšpiruj, influencni, podpor ich! Napíš nám, ako sa v tom JúEsEj počas leta páčilo Tebe. A naozaj nič nevynechaj, nech vedia čo môžu od leta v Premier Aquatics očakávať #keepitreal. Pokiaľ bude tvoj príbeh fakt super, určite ťa odmeníme!

 info@premieraquatics.sk