Referencie - Marek Holub

Marek Holub Leto 2023

Ja som chcel ísť do Ameriky na Work and Travel približne asi počas môjho druhého ročníka na vysokej škole, pretože som bol obklopený mladými ľuďmi, ktorí si túto skúsenosť slovami nevedeli vynachváliť a povzbudzovali ma, aby som to išiel vyskúšať do Ameriky tiež. Počas štúdia som zažil tiež veľmi skvelé výmenné pobyty v zahraničí, letnú školu na Islande či dva krát Erasmus v Nórsku, ktorý začínal už v auguste a tak nebolo možné sa W&T v USA zúčastniť. Dlho som čakal, ale pripravil som sa na konci minulého roku tak, že v tomto roku v lete si ten W&T na vlastnej koži vyskúšam tiež.

Hlavne príprava bola veľmi veľmi náročná. Rôzne pohovory, kurzy, vybavovanie víz na nie veľmi funkčnej webovej stránke americkej vlády, ale musím tiež podotknúť veľmi veľkú ochotu agentúr pomôcť pri všetkých tých zložitých papierovačkách a problémoch, či už Premier Aquatics ako aj Smaller Earth.

Na lete strávenom v Amerike sa mi veľmi páčilo, že som býval znovu v zahraničí dlhší čas v inej krajine, a tak som mohol porovnávať život, ľudí, počasie, náklady na život medzi USA, Nórskom a Slovenskom. Čo ma veľmi sprvu šokovalo na Amerike bola skutočnosť ako veľmi boli milí a zhovorčiví Američania. Slová ako ahoj, dobrý deň, ďakujem, prosím, dovidenia či prianie pekného dňa bolo každodennou súčasťou. Veľmi rád som mal rozhovory s návštevníkmi na mojom bazéne. Počasie bolo excelentné a takmer každý deň bolo teplo a slnečno celú sezónu. Takéto teplé a slnečné leto som veru v mojom živote ešte nezažil. A s porovnaním maximálnej teploty 16 stupňov Celzia takto presne pred rokom v Nórsku, no... :D Bol som za to veľmi vďačný.

Takisto som bol rád za to, keď počasie nebolo vždy úplne prívetivé, pretože kto sa môže pochváliť tým, že mu zavrú bazén kvôli takému smogu v ovzduší, že nebolo vidieť na 20 metrov, a miesto v ktorom žije a pracuje sa zmení na najznečistenejšie mesto sveta na pár dní v roku, rovnako tiež že ho vyženú zo zoologickej záhrady kvôli prichádzajúcemu tornádu, či keď počas jedného super horúceho víkendu atakovali teploty až 44 stupňov Celzia, či keď sa zavrie bazén kvôli búrke a spadne mu strom meter a pol od hlavy na cestičku z apartmánov na bazén. Ja už sa tým môžem pochváliť. Bol to nezabudnuteľný zážitok, ktorý by som na Slovensku v práci hľadal asi márne.

Počas môjho leta som pracoval každý deň a mal som možnosť pred prácou chodiť do kvalitných a edukatívných múzeí vo Washingtone, rovnako som bol pozrieť aj Capitol, National Monument, zoologickú a botanickú záhradu a aj slovenskú ambasádu. Do Bieleho Domu sa nedá dostať! Podarilo sa mi získať 3 dni voľna a tie som strávil v Annapolise (prístavné mesto a hlavné mesto štátu Maryland) a v New Yorku (hmm, taká väčšia dedina s vysokými budovami priamym nočným autobusom z Washingtonu aj naspäť). Raz sa mi podarilo pred prácou tiež ísť do Baltimore (prístavné mesto a najväčšie mesto štátu Maryland, neslávne svojou vysokou kriminalitou, podľa mňa safe v centre mesta, kde sú všetky pamiatky). Po sezóne som spolu s ďalšími dvoma plavčíkmi s ktorými som býval, išli cestovať do Colorada a Wyomingu, pretože tam nájdete tie najkrajšie hory z celej kontinentálnej Ameriky. Spolu sme tiež behávali ráno pred prácou či chodili do apartmánovej posilňovne. Mňa čakal ešte jeden súťažný polmaratón v hlavnom meste USA, vo Washingtone D.C. pár hodín pred odletom do Európy, kde som tak ukončil moju pracovno-cestovateľsko-poznávaciu púť po Spojených Štátoch Amerických. Let som mal naplánovaný do Mníchova počas obdobia beerfestu Októberfest, ale to je už písanie blogu do inej kategórie :D

PS: keď sme pri tom pive, tak v Amerike a hlavne v Colorade sú tie najlepšie pivá na celom svete. Odporúčam všetkými desiatimi!!!

Neľutujem túto príležitosť ísť do USA a zažiť W&T ako plavčík, a som veľmi vďačný za to, že som to aspoň raz v živote mohol absolvovať. Ak by sa dalo, išiel by som ešte raz.

Všetky referencie

Povedz nám svoj príbeh!

Máš k letu v USA tiež čo svetu povedať? My myslíme, že určite áno! Zanechaj budúcim študentom, ktorí sa rozhodujú vycestovať odkaz. Inšpiruj, influencni, podpor ich! Napíš nám, ako sa v tom JúEsEj počas leta páčilo Tebe. A naozaj nič nevynechaj, nech vedia čo môžu od leta v Premier Aquatics očakávať #keepitreal. Pokiaľ bude tvoj príbeh fakt super, určite ťa odmeníme!

 info@premieraquatics.sk