Naspäť

Máš iba 5 rokov! Tak sa už konečne NAKOPNI ...

Študenti, a špeciálne tí slovenskí, sú zvláštna skupina. Život si užívajú (a tak to má byť), predmety si vyberajú podľa „obtiažnosti“ a nie podľa toho, čo im to dá do života (česť výnimkám) a väčšinu štúdia strávia konštatovaním „chcel/a by som, nejako už bude, dnes mám toho veľa...“. No keď skončí posledná skúška, príde na rad zúčtovanie.

Študenti, a špeciálne tí slovenskí, sú zvláštna skupina. Život si užívajú (a tak to má byť), predmety si vyberajú podľa „obtiažnosti“ a nie podľa toho, čo im to dá do života (česť výnimkám) a väčšinu štúdia strávia konštatovaním „chcel/a by som, nejako už bude, dnes mám toho veľa...“. No keď skončí posledná skúška, príde na rad zúčtovanie.

 Pohovory, interview, IQ testy a znova pohovory. Tu už väčšinou nepomôže „chcel som...“. Kto ste a prečo by sme mali zobrať Vás?

Až 35,3 % mladých ľudí na Slovensku – absolventov, nepracuje. Možno by aj chceli, ale vždy ich niekto predbehol a job im ušiel pomedzi prsty. Tí šťastnejší pracujú: v IBM, Amazon, HP, VÚB, Tatra banke, Henkel, niekto ešte skúša šťastie v OVB. A väčšina z nich nie je spokojná. Malý plat, zlý šéf, vysoké dane, drahé ubytovanie. Príde prvá hypotéka, dieťa, auto, dovolenka pri mori. A plány z vysokej školy sú preč. „Chcel by som...“ je už navždy stratené. Plány o vlastnej kancelárii, sekretárke, dobrom plate a služobnom aute sú preč. Pritom to mohlo byť presne naopak, stačilo sa len trochu nakopnúť a konať.

Prečo vlastne tento príspevok? Pretože veľmi často sa nám pri prvých telefonátoch so študentmi stáva „ja neviem, teraz neviem, možno o mesiac...“. Možno o mesiac bude neskoro, možno o mesiac nebudeme mať pre teba miesto, tak ako pre 20 študentov minulý rok. Chápem, plavčíkovanie v USA nie je zlatá baňa, ale o tom to NIE JE!

Ako študent VŠ máš jedinečnú možnosť vycestovať do USA, pracovať tam, zlepšiť si angličtinu a nadviazať nové kontakty. Okúsiť život aj niekde inde. Možno sa ti tam bude páčiť, možno nie. Možno zarobíš, možno nie. Sú aj lepšie brigády? Určite áno. My ti ale ponúkame overeného zamestnávateľa, s ktorým sa stretneš už na Slovensku, vyzdvihne ťa na letisku po prílete, vybaví ti ubytovanie, kde budeš bývať s ostatnými študentmi z celého sveta a užiješ si leto!

Stretol som už desiatky študentov, ktorí išli do USA po poslednom ročníku na VŠ. Nie všetci boli spokojní a skákali od radosti, ale toto bola odpoveď takmer každého z nich: „prečo som nešiel už predtým?“. Dúfam, že ty sa nebudeš pýtať túto otázku. Už 27-ho februára 2014 bude pohovor so zamestnávateľom. Poradím ti jedno – www.jobinusa.sk

 Matúš Grega – director
matus@premieraquatics.sk