Naspäť

Grand Canyon a ďalšie tipy na arizonské TOPKY západu

Rozhodli ste sa so svojou cestovateľskou partiou pre roadtrip po západe USA? West coast toho ponúka veľa, a bola by škoda vynechať štát, v ktorom je toľko dych berúcich miest. Horseshoe Bend, Lake Powell, Antelope Cayon kopa ďalších. Arizona totiž nie je len Grand Canyon. Že ti niektoré názvy nič nehovoria? Nevadí, spísali sme to pre teba!

Arizona leží na juhozápade krajiny a jej najjužnejšia časť hraničí s Mexikom, takže ak predpokladáš nekonečnú horúcu púšť, piesok a skaly, veľmi sa nemýliš. Aj keď ti to práve pripomína dlhé letné dni, slnko začiatkom septembra zapadá už pred siedmou hodinou večer, takže si ten západ slnka v Grand Canyone naplánujte načas, a nieže ho zmeškáte ako my :-) A ako na púšti býva zvykom, spolu so slnkom odchádza aj neznesiteľné teplo, preto maj poruke aj niečo teplejšie na seba.

Grand Canyon

Legenda západu. Grand Canyon je už takmer povinná zastávka roadtripu po West Coast. Do Grand Canyonu sa dá najľahšie dostať autom, ale môžeš ísť aj autobusom, alebo organizovaným zájazdom napríklad z Las Vegas.

Na juhu sa Grand Canyon turisticky delí na 3 časti. Najnajvštevovajnejší je South Rim, v ktorom sa nachádza Grand Canyon Village s Visitor Center ako najväčšie turistické centrum parku. Miesta s nádhernými výhľadmi sú označené aj na mapách, vyskúšaj napríklad Oh Aah Point, Yavapai point, alebo Yaki point. Na mnohé z nich sa dostaneš pohodlne autom, alebo k nim treba dôjsť pešo. Je to na mapách pekne dohľadateľné.

Ak sa chcete vyhnúť davom turistov vyberte sa do časti North Rim. Môžete tiež skočiť aj na unikátny Sky Walk vo West Rim. Sky Walk je vo výške viac ako jeden kilometer a má presklenú podlahu.

Grand Canyon si môžete užiť na niekoľko spôsobov. V parku môžete kempovať, vybrať sa na turistiku do kaňonu (určite odporúčame), splavovať rieku Colorado, alebo len tak jazdiť autom, kde na každom rohu nájdete iný nezabudnuteľný výhľad.
A ak sa vám vo Vegas podarí vyhrať v kasíne slušný balík peňazí, prelet helikoptérou ponad Grand Canyon bude nezabudnuteľný zážitok. :-)


Page

Page je malebné turistické mestečko a zároveň centrum „The Grand Circle Page“, ktoré vám poslúži ako perfektná zástavka pri návšteve nasledujúcich prírodných úkazov. Z Page je to len 10 minút autom juhovýchodne k Antelope Canyonu, 10 minút opačným smerom k Horseshoe Bend, a rovno nad mestečkom začína Lake Powell. Page je plne vybavené turistické mesto a práve preto je to ideálna zástavka vášho roadtripu.

Skupinky minimálne šiestich cestovateľov určite ocenia tento tip na ubytovanie. K dispozícii máte plne vybavený a útulne zariadený dom, s dvorom a veľkým grilom. A to nám môžete veriť, že grilovačka v Page má atmosféru ako nikde inde. Ubytko nájdete po kliknutí TU.

Antelope Canyon

Jeden z najkrajších kaňonov západu, kde hra svetla vytvára nádherné odtiene ružových, žltých a červených vĺn. Nie nadarmo, je to najfotografovanejší kaňon juhozápadu USA.

Antelope Canyon patrí do indiánskej rezervácie Navajo. Vstup do kaňonu sa platí samostatne (America the Beautiful Annual Pass ti tu platiť nebude), a prehliadku je možné absolvovať len s certifikovaným sprievodcom.

Odporúčame si prehliadku na presný deň aj čas zajednať vopred, a to z dvoch dôvodov. Ak vás spolu cestuje viac, nemusí byť po príchode pre všetkých v skupine voľné miesto na rovnakú prehliadku (skupiny sú obmedzené), a to dôležitejšie, najkrajšie farby má kaňon v čase obeda, keď je slnko najvyššie na oblohe a lúče prenikajú priamo dolu, a vytvárajú tzv. „light beams“. Cena štandardnej prehliadky kaňonu začína na 45-50 USD. My sme prehliadku bookli cez Ken's Toursale môžete si vybrať ktorúkoľvek spoločnosť. V kaňone je oficiálne zakázané natáčať videá a so sebou je povolené zobrať si maximálne fľašu vody a malú crossbody tašku, nič viac. A nezabudnite prísť včas! :-) 

Pri prehliadke kaňonu máte na výber medzi viacerými možnosťami, no najznámejšie sú Upper Antelope Canyon a Lower Antelope Canyon. A aký je medzi nimi rozdiel? Lower Canyon sa nachádza pod úrovňou zeme. Prehliadka začína zostupom po schodoch na dno kaňona, a postupne sa pomocou malých rebríkov vychádza na povrch, až nakoniec vyjdete z pukliny zeme, ktorá je taká úzka, že z vrchu vôbec ako kaňon nevyzerá. Upper Canyon sa nachádza na úrovni zeme a vďaka jednoduchšiemu vstupu a výstupu je tento kaňon navšetevovanejší. Upper Canyon sa od zeme, na rozdiel Lower Canoynu, postupne rozširuje, a tak slnečné lúče majú väčšiu šancu vytvárať slávne „light beams“.

V konečnom dôsledku je na vás, ktorý z kaňonov si vrámci svojho cestovania vyberiete, pretože obidva sú nezabudniteľné.


Horseshoe Bend

Najznámejší meander rieky Colorado v tvare podkovy, ktorý po rôznych geologických zmenách začala rieka Colorado hĺbiť už pred takmer 5 miliónmi rokov do hĺbky viac ako 300 metrov! Horseshoe Bend sa nachádza v Arizone pri mestečku Page aj napriek tomu, že ho mapy nesprávne vyhľadávajú v Utahu (tak pozor na navigáciu!). Po zaparkovaní na platenom parkovisku (dobre viditeľné z Hwy 89) je to približne trištvrte míle pešo vyznačenou cestičkou po rozpálenom piesku až na útes. Samotný výhľad je už ZA-DAR-MO.

Aj keď National park service postupne na útese buduje zábradlia pre bezpečnosť návštevníkov, stále je tam veľa skál a zrázov, ktoré sú pre milovníkov adrenalínu a fotiek veľmi populárne. Buď prosím opatrný a neriskuj len pre peknú foto na Insta...


Lake Powell (Glen Canyon Area)

Po ceste všetkých tých kaňonov a nádherných výhľadov, na spaľujúcom slnku, ktoré vás nútia aj dušu vypľuť, by bol priam hriech vynechať Lake Powell. Je to doslova oáza uprostred púšte siahajúca až cez južné hranice Utahu. A dobrá správa je, že vám na vstup platí aj Annual pass, takže pokiaľ ho máte, za vstup už nič viac neplatíte. Lake Powell bol vytvorený v roku 1964 postavením priehrady na rieke Colorado, a vytvoril sa tak komplex zvaný Glen Canyon Area. Ten kontrast modrého jazera plného bielych lodičiek, je v porovnaní so suchými červenými skalami neuveriteľný!

A aj keď kempovanie na jazere nezaradíte do svojho plánu, môžete sa na ňom zastaviť iba tak, a schladiť sa po ceste na ďalšie úžasné miesta.

Monument Valley Navajo Tribal Park

Toto miesto ležiace na hranici Arizony a Utahu vo federálnej indiánskej rezervácii poznáme asi všetci. Z Page sa sem dostane za približne 2 a pol hodiny jazdy autom. Iste si spomínaš na moment, keď Forrest Gump zrazu zastavil a prestal po 3 rokoch behať :-) Bolo to presne na US Route 163 a v pozadí sa týčili majestátne skaly Monument Valley. Niektoré skalné útvary sú vysoké až do výšky 300 metrov! Jeden z najznámejších výhľadov je John Ford Point.

O Monument Valley kolujú mnohé indiánske legendy. Jedna z nich hovorí, že skalné útvary sú telá mŕtvych príšer, ktoré porazili svätí ľudia a pochovali ich v piesku. Alebo hovoria, že je to miesto, kde sa svojho času zabávali bohovia :-) 

Tak ako v prípade Antelope Canyonu, aj tento park je pod správou indiánskeho kmeňa Navajo, a preto sa vstup do parku platí osobitne (Annual pass neplatí). Nie je to však nič horibilné, presné podmienky nájdeš TU.  

Aj napriek tomu, že toto miesto v minulosti preslávili westernové filmy, je to zem Indiánov a práve Monument Valley považujú za srdce a dušu kmeňa Navajo.

Miesta sme sa snažili usporiadať tak, aby na seba nadväzovali. Samozrejme po ceste nájdete aj iné zaujímavé miesta, no snažili sme sa vybrať tie najobľúbenejšie. Myslite na to, že cesta tu väčšinu času vedie púšťou a na mnohých miestach nebudete mať signál. Pokiaľ si nepriplatíte za navigáciu v aute, offline mapy v mobile sú absolútna nutnosť!

Veríme, že ťa pri plánovaní tvojho tripu inšpirujeme a uľahčí ti to plánovanie. Počas tvojho cestovania budeme veľmi radi s tebou a tak nezabudni svoje fotky označiť hastagom #letospremieraquatics  a #premieraquatics, alebo nás označ na Instagrame cez @premieraquaticscs!