Naspäť

Aká je práca plavčíka v USA? Pohľad Dominiky

Na začiatok krátka definícia slova lifeguard. LIFEGUARD = strážca poriadku, bezpečnosti, čistoty, odborník na počasie a.k.a. meteorológ, chemik, upratovač, potápač, inštalatér-opravár, záhradník, tréner, babysitter, poradca, mediátor ... môžem pokračovať ešte ďalej, ale verím, že každý vyslúžilý plavčík by si tam dokázal pridať TO svoje slovo :D

Ako prvé, pracuješ ako bazénový plavčík - nie pri oceáne (a to je veľmi dôležité vedieť napísať hneď z úvodu).  Bazény sa nachádzajú v uzavretých amerických komunitách v širšom okolí hlavného mesta Washington D.C. Nie sú verejné, sú krásne upravené a všade vládne čistota. Lehátka sú perfektne zarovnané, voda je nádherne modrá, trávnik je anglicky zelený, presne prispôsobené  komunitám, v ktorých sa nachádzajú. Tak aké to je tam pracovať? Kto je ten lifeguard a čo tam vlastne robí?

Náplň práce by sa dala rozdeliť na dve rovnako veľké a rovnako dôležité časti. Tou prvou je BEZPEČNOSŤ. Prevádzka bazénu podlieha reguláciám americkej hygieny tzv. Health Department. Aby to nebolo také jednoduché, každý okres (tzv. county) má ešte svoje špecifické pravidlá, zamestnávateľ má svoje interné predpisy, a každá komunita má vlastné "pool rules". Slovo „pravidlo“ sa stane neoddeliteľnou súčasťou tvojho života. Začína to už znieť otravne.... #pravidlárulezz #americanrulez. Ale čo keď ti poviem, že pravidlá sú tam aj na to, aby ti uľahčili prácu? Možno neveríš, ale naozaj to tak je :P

Nestane sa ti, že budeš jediný plavčík na prepchatom bazéne lvl. verejné kúpalisko v tvojom rodnom meste s niekoľko stovkami ľudí vo vode a s deťmi skákajúcimi si na hlavy. Áno, my na Slovensku sa držíme pravidiel, že najlepšie sa učí na svojich chybách, a tak isto stále panuje idea, že najlepšie naučíš dieťa plávať tak, že ho jednoducho hodíš do vody. Tak v čom to je v tej Amerike iné?

Ako som v úvode písala, bazény sú SÚKROMNÉ – to znamená, že bazén majú k dispozícii ľudia bývajúci v komunite, kde si platia za členstvo na celé leto slušný obnos peňazí. Bazény sú všade, a je ich veľa, takže koncentrácia ľudí na bazéne nie je veľká, ba na niektorých až minimálna. Pokiaľ pracuješ na bazéne sám, tzv. singleguard pool, je to maličký, štandardne nie veľmi hlboký bazén. Takže žiadna plavecká „dvadsaťpäťka“ – tá je zvyčajne „multiguard pool“ s tromi, štyrmi, a podľa veľkosti niekedy aj viacerými plavčíkmi, takže si robotu viete pekne rozdeliť tak, že zostane čas aj na oddych. 

A teraz tá najlepšia časť, lifeguard je niečo ako BOSS. Ľudia si tvoju prácu budú vážiť. Veď predsa sa staráš o ich bezpečnosť, v prípade potreby zachraňuješ ľudské životy, a tiež lepíš leukoplasty na všetky tie oškreté kolená a palce. Čo povie lifeguard, to platí. Je to ako keď ťa mama prinúti v sobotu ráno upratovať – nechceš, ale vieš, že musíš. Dokážeš si vybudovať rešpekt nie len u detí, ale aj u rodičov – jednoducho u všetkých návštevníkov. Je to pekná práca s ľuďmi. Lifeguard musí byť profesionálny, milý, priateľský a hlavne trpezlivý. Je to niekto, komu môžu dôverovať. Okrem toho, že ti to ohromne uhľahčí prácu, vytvoríš si krásne vzťahy a kontakty s domácimi, na ktoré, ver mi, nikdy nezabudneš.

Druhá, neoddeliteľná časť práce je ÚDRŽBA A STAROSTLIVOSŤ O BAZÉN. Život nie je jednoduchý, a tak ani tie krásne, nablýskané bazény v tom udržiavanom areáli nie sú len tak samé od seba. Niekto to robiť musí, a ako už asi správne tušíš, si to TY. Dobrá správa je, že nie je to nič náročné, a počas dlhých, nudných dní, je to dokonca vítaná aktivita. Pri robote ten čas beží rýchlejšie. Zametanie, vysávanie, „brašovanie“, umývanie bázena a priľahlého okolia sa stane tvojou každodennou rutinou, a neskôr sám budeš pyšný na to, keď sa ľudia budú cítiť príjemne na tvojom nablýskanom bazéne. Dobre, bazén máš povysávaný, slnečníky otvorené, lístie pozametané, smeti vynesené, všetko žiari, no nezabúdaj na vodu. Bazénová chémia nie je nič zložité, no za to extrémne dôležité. Budeš na to vyškolený, všetko potrebné sa naučíš na kurze plavčíka a priamo na bazéne. Toto leto som naučila testovať vodu osemročné dievčatko, už po prvom raze, ako som jej to ukázala! Ok, bola šikovnejšia ako ostatné osemročné deti, ale nie je to nič, čoho by sa mal báť vysokoškolák :D Všetky hodnoty, návody a inštrukcie máš vždy pri sebe na bazéne, a ak si aj napriek tomu nebudeš istý, vždy je tu tvoj supervízor, ktorý ti pomôže. Pamätaj, NIKDY v tom niesi sám. Vždy je tu niekto kto stojí za tebou a kto ti pomôže, nech už budeš potrebovať čokoľvek.

Keď budeš na konci leta stáť na pódiu a ďakovať svojej rodine, priateľom a frajerovi alebo frajerke, že si to zvládol, a rekapitulovať si uplynulé leto, prídeš na to, že vlastne ani nechceš aby tá pracovná časť skončila. OK, nestáli sme na pódiu, ale do mikrofónu nás vyhlásili, aj nám ceny vyrobili a dali nám aj titul. Úplna pecka! Každý sa odvďačuje plavčíkom iným spôsobom. Ľudia vám na rozlúčku nosia jedlo, urobia párty, darujú rôzne darčeky, či už praktické na cestovanie, alebo osobné na pamiatku. Deti spolu s rodičmi kreslia obrázky alebo vyplnia karty s venovaním a pyšne vám ich odovzdajú. Posledné spoločné fotky, objatia. Sú vďační. Sú vďační za to, že ste s nimi strávili celé leto, ukážkovo sa starali o bazén, o nich, vytvorili ste miesto, kde si užili svoje ďalšie prázdniny. A môžete sa spoľahnúť, že svojich obľúbených plavčíkov si pamätajú aj niekoľko rokov a vždy na nich radi spomínajú. Stanete sa súčasťou komunity. Tvoríte miesto, pre nich tak veľmi dôležité.

Nakoniec príde Labour Day – prvý pondelok v mesiaci september a pre teba zároveň posledný deň v práci. Letná sezóna sa oficiálne skončila, drvivá väčšina bazénov sa zatvára a ty už balíš kufre, aby sa začala ďalšia časť tvojho programu - TRAVEL. Uvedomíš si, že už teraz ti chýba tá každodenná cesta na bicykli, bazénová rutina, všetky poolparty, ohromný duch swimteamu a všetky tie skoré ranné tréningy, atmosféra pretekov, neposlušné deti, ktoré ťa aj tak mali radi a obdivovali tvoju prácu. Priateľstvá so všetkými kolegami plavčíkmi z celého sveta čo bývajú v okolí aj niekoľko desiatok míľ, lebo vzdialenosť v USA stráca na dôležitosti. Všetky párty na apartmáne, grilovačky, nočné výlety do D.C., nekonečné rozhovory na balkóne tvojho apartmánu, dobrodružstvá a cestovanie počas days off po okolí. Možno práve preto sú tie priateľstvá také nezabudnuteľné, krásne a silné, lebo vieš, že sa píšu len tu a teraz, na pár mesiacov. Je ťažké si uvedomiť a prijať, že to skončí, a nikdy sa to nezopakuje, ale práve v tom je to krásne čaro a dáva ti to možnosť začať písať ďalšie leto nový, ešte lepší príbeh. WAT ako lifeguard nie je len práca, je to životný štýl! 

Dominika Vieriková,
3 násobná plavčíčka a účastníčka programu Work and Travel USA